Superkot. Klub komiksowy. Tom 3. Na przekór

Superkot. Klub komiksowy. Tom 3. Na przekór

Dav Pilkey, autor poczytnych opowieści dla dzieci takich jak Kapitan Majtas i Dogman, wraca z trzecim tomem serii Superkot. Klub komiksowy. Jest to poboczny cykl wywodzący się od Dogmana, a głównymi bohaterami jest kotek Pecio, rybka Fifi oraz cała menażeria dzieci. Powołali oni do życia klub komiksowy, w którym tworzą niezwykłe krótkie dzieła o przeróżnej tematyce i stylu. 

W kolejnej części kijanki Naomi i Melvin wraz Fifim piszą maila do pewnej Pani redaktor z zapytaniem, czy możliwe jest wydanie stworzonego przez dzieci komiksu. Zanim przyjdzie odpowiedź, maluchy wymarzyli sobie, co zrobią z zarobionymi pieniędzmi oraz zdobytą sławą. A potem przyszło rozczarowanie, trzeba było z nim żyć i znaleźć na nie lekarstwo. Dav Pilkey po raz kolejny w niezawodny sposób pokazuje młodym czytelnikom jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Bohaterowie Superkot. Klub komiksowy stają przed obliczem wymagających sytuacji życiowych i  muszą im sprostać. Wpierw z pomocą przychodzą rodzice, choć nie zawsze kończy się to sukcesem. Czasem chodzi o to, żeby dzieci same doszły do rozwiązania, mając na uwadze własną wrażliwość, możliwości i potrzeby. Dodatkowo trzeba zaznaczyć niezbyt obszerną obecność Pecia, która pojawia się dosłownie na kilka chwil i to w roli drugoplanowej. Prym wiedzie tutaj rodzina skupiona wokół Fifiego.

Bardzo dużo dzieje się w kwestii szaty graficznej. Podobnie jak w poprzednich częściach, główny komiks jest poprzetykany mniejszymi, które stworzyli uczniowie Klubu Komiksowego. Taki komiks w komiksie. Dav Pilkey zazwyczaj operuje prostymi kreskówkowymi liniami stawianymi ołówkiem, na co kładzie akwarele. Postaci są na tyle zróżnicowane, iż odbiorca nie będzie miał problemu z ich odróżnieniem – czasami to tylko kwestia koloru, użytego do jej wyróżnienia. Minikomisy są już bardziej zróżnicowane. Są wśród nich czarno – białe rysunki ołówkiem, kolaże i fotografie z figurkami. Każdy z nich jest zupełnie inny, zawarta jest na nich niezwykła wyobraźnia dzieciaków, jak i samego twórcy.

Muszę przyznać, iż moi synowie nieustannie bawią się znakomicie podczas lektury Superkot. Klub komiksowy. Jak same mi mówią, główną cechą wyróżniającą tę serię jest cała masa zwariowanych i nieoczekiwanych pomysłów. Dla mnie jako rodzica najważniejsza jest płynąca z przedstawionych w niej historii nauka empatii. Dzieci zazwyczaj uczą się na podstawie przykładów, a tu dostają takiego reprezentanta znanego z łączenia przyjemnego z pożytecznym. Smaczkiem dla dorosłych będą nawiązania do szeroko rozumianej popkultury, dodatkowo wyjaśnione w zawartych na końcu dodatkach. Jako rodzic i fan pokręconych historii szczerze polecam. Moi synowie również! 

TECHNIKALIA:

Autor: Dav Pilkey

Tłumacz: Stanisław Kroszczyński

Wydawnictwo: Jaguar

Format: 140×210 mm

Liczba stron: 224

Oprawa: miękka

ISBN-13: 9788382662764

Data wydania: 19 lipca 2023 roku. 

Dziękuję Wydawnictwu Jaguar za nieodpłatne udostępnienie komiksu do recenzji. Jego przekazanie nie miało wpływu na moją opinię. 

Opublikowane przez Mikołaj

Komiksoholik z ADHD 🙃

One thought on “Superkot. Klub komiksowy. Tom 3. Na przekór

Dodaj komentarz