Ana Ana. Tom 1.Śpij dobrze, Ano!

To już u mnie tradycja związana z unboxingami paczek, gdy dzieci zauważa coś dla siebie, nie ma zmiłuj – musi być wałkowane. Bohaterem lutego 2023 zostanie pozycja z serii „Mój pierwszy komiks 5+”, która został natychmiastowo porwana przez małe rączki, obejrzana, a rodzice czytają ją na głos zapewne nawet w momencie chłonięcia przez was tego tekstu. 

Jest to historia o małej niesfornej dziewczynce, która rości sobie prawo do decydowania, o której porze pójdzie spać cała jej menażeria zabawek. Pochłonięta przez książkę nie chce słuchać próśb towarzyszy, a wszelkie próby ucieczki kończą się fiaskiem. Aż do momentu, gdy ona sama chce smacznie spać, a pozostali mają ochotę na zabawę. 

Fabuła nie jest mocno skomplikowana, powiedziałbym, że nawet przeznaczona dla młodszych dzieci niż to wynika z tytułu serii, w której została wydana. Głównym celem jest tu pokazanie na przykładzie, jak działa reguła wzajemności, empatia wobec otaczających nas osób, co w moim odczuciu udało się znakomicie, poprzez wskazanie nieprawidłowych postaw, a potem tej oczekiwanej. Wbija się to idealnie w sposób wychowywania przeze mnie dzieci, więc za to należy się Dominique Roques duży plus. Szczerze polecam każdemu rodzicowi, który chce umocnić w dziecku właśnie takie postawy, jest to pozycja warta nabycia. 

Rysunki Alexis Dormal to piękna i nader szczegółowa kreska oraz kolory, które wyglądają jakby powstały z użyciem kredek drewnianych. Nie dziwię się, gdy moje dzieci patrzą na te rysunki z wprost świecącymi oczami, gdyż zapewne przypominają im własne próby kreślarskie, niekoniecznie aż tak dokładne. Rysownik nie poprzestał na jednolitej formie przekazu, lecz zabawił się tu w podanie pojedynczych postaci, skupienie się na jednej scenie, a nawet podwójne plansze. Do tego wszystkie siedem postaci tu występujących jest tak przygotowane, iż nie ma możliwości pomylenia ich ze sobą, a wygląd nawet wskazuje na konkretne cechy charakteru. 

Do tego dochodzi coś, co zwiększa więź z czytanką, a mam tu na myśli stronę z imionami poszczególnych zabawek. Dzieci wprost uwielbiają wyliczanki, a mi zawracać głowę odpytując, czy wszystkie pamiętam. Naprawdę magiczna pozycja, która stała się ostatnio stałym elementem naszego wieczornego rytuału. 

No i jest wydana w tej gąbczastej okładce, którą się świetnie trzyma w ręce, a od czasu do czasu naciska niczym folię bąbelkową. Tak więc, do przeczytania przy okazji kolejnego tomu, który na pewno nabędziemy 🙂 

TECHNIKALIA:

Scenarzysta: Dominique Roques

Ilustrator: Alexis Dormal

Tłumacz: Ernest Kacperski

Typ oprawy: gąbka

Wydawca: Egmont

EAN: 9788328156968

Liczba stron: 32

Wymiary: 20.5×14.5cm

Data premiery: 08.02.2023 roku. 

Dziękuję Wydawnictwu Story House Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Reklama

Opublikowane przez Mikołaj

Komiksoholik z ADHD 🙃

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: