Zapowiedzi Scream Comics na rok 2023

Zapowiedzi SCREAM COMICS 2023

Jak co roku Wydawnictwo Scream Comics na swoim profilu facebookowym przedstawiło cześć swojego planu wydawniczego na rok 2023.

Już w lutym do sprzedaży trafią dwa zaległe tytuły zapowiadane jeszcze na rok 2022. Obydwa to kolejne tomy wydanych wcześniej serii.

Dekalog wydanie zbiorcze 5
Scenariusz: Giroud
Rysunki: Paul Gillon, Lucien Rollin
Będzie to ostatni zbiorczy tom serii zawierający dwa oryginalne albumy (9 i 10 oraz dodatki).

Machiny wojny – Dream Team
Scenariusz: Jean-Pierre Pécau
Rysunki: Senad Mavric, Filip Andronik

W lutym doczekamy się też wznowienia przygodowego komiksu Historia bez bohatera. W latach 70. XX wieku w dżungli amazońskiej rozbija się samolot pasażerski. Katastrofę przeżywa kilkanaście osób, które nie mają pojęcia, jak przetrwać w lesie równikowym. Kiedy pomoc nie nadchodzi, starają się znaleźć jakikolwiek, nawet najbardziej szalony, sposób na przedostanie się w rejony zamieszkane przez ludzi. Ale okazuje się, że największym zagrożeniem dla człowieka nie jest przyroda, tylko inny człowiek. Komiks ukaże się w dwóch wydaniach: limitowanym i regularnym

Historia bez bohatera / Dwadzieścia lat później
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Dany
Album będzie zawierał dwa komiksy Historia bez bohatera oraz kontynuację Dwadzieścia lat później.

W marcu 2023 doczekamy się domknięcia dwóch serii. Do sprzedaży trafi drugi tom serii Borgia oraz szósty tom serii Dżinn.

Borgia tom 2
Scenariusz: Alejandro Jodorowsky
Rysunki: Milo Manara
Wydanie zbiorcze zawierające albumy Płomienie stosu oraz Wszystko marność. Komiks ukaże się w dwóch wydaniach: limitowanym i regularnym.

Dżinn tom 6
Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Ana Mirallès
Wydanie będzie zawierać dwa oryginalne albumy 12 i 13.

W 2023 czytelnicy otrzymają wznowienia dwóch komiksów ze świata Incala.

Kasta Metabaronów – wydanie zbiorcze tom 1
Scenariusz: Alejandro Jodorowsky
Rysunki: Juan Gimenez
Wydanie zbiorcze zawierające cztery albumy: Prapradziad Othon, Praprababka Honorata, Pradziad Aghnar, Prababka Oda.

Przed Incalem
Scenariusz: Alejandro Jodorowsky
Rysunki: Zoran Janjetov
Będzie to drugie zbiorcze wydanie, poprawione i pasujące do zbiorczego wydania “Incala” rozszerzonego o „Tajemnice Incala” oraz drugiego wydania zbiorczego Final Incal / Po Incalu.

Dodatkowo wydawnictwo na 2023 zapowiedziało dwa spin-offy komiksowe ze świata Incala.

Metabaron – wydanie zbiorcze tom 4
Scenariusz: Jerry Frissen
Rysunki: Pete Woods
Wydanie zbiorcze zawierające dwa oryginalne albumy (7 i 8) francuskiego wydania. Najprawdopodobniej będzie to ostatni tom serii.

Kill Psi Łeb
Scenariusz: Brandon Thomas
Rysunki: Pete Woods
Wydanie zbiorcze z przygodami jednego z bohaterów sagi Incala – Killa Psiego Łba. Początkowe plansze tego komiksu ukazywały się w magazynie Relax. Tym razem będzie to komplet w wydaniu zbiorczym wzbogacony o nowy materiał.

W 2023 wydawnictwo wyda dwie komiksowe adaptację znanych książkowych gotyckich horrorów Frankensteina Mary Shelley i Draculę Brama Stokera autorstwa Georgesa Bessa.

Mary Shelley Frankenstein
Scenariusz: Mary Shelley, George Bess
Rysunki: George Bess
Mary Shelley zrewolucjonizowała angielską powieść gotycką. Stworzyła ponadczasowy klasyk, który do dziś zainspirował niezliczone adaptacje oraz położyła podwaliny pod cały gatunek science fiction. To historia naukowca, który w narcystycznym szaleństwie tworzy istotę z części zwłok, tchnie w nią życie i wypuszcza na świat tego bluźnierczego „potwora”. Ale to także historia niezrozumiałej istoty, bez miejsca w życiu, która tęskni za miłością i więzią, ale znajduje tylko nienawiść i odrzucenie. Bess tworzy ponure dzieło artystycznej doskonałości w rysunkach tuszem, które są zarówno mocne, jak i eleganckie, przywołując dziki romantyzm jej literackiego źródła.

Bram Stoker Dracula
Scenariusz: Bram Stoker, George Bess
Rysunki: George Bess
W 1897 roku Bram Stoker obdarzył bezbożnym życiem jedną z najbardziej wpływowych postaci w historii literatury. Hrabia Dracula stał się ikoną, która inspirowała pokolenia artystów wszystkich gatunków. Prawdziwy mistrz Dziewiątej Sztuki, Georges Bess, przedstawia najsłynniejszą opowieść o wampirach i przedstawia swoją wizję mitu. Z błyskotliwością graficzną, z której jest znany, Bess odtwarza złowrogi urok Draculi za pomocą potężnych linii i imponujących czarno-białych rysunków.

W 2023 roku wznowienia doczeka się Książe Nocy. Front Wschodni. Radziecka pilotka należąca do słynnej Eskadry Nocnych Wiedźm, z pochodzenia Polka, toczy bezpardonowy bój o przetrwanie w walkach z doświadczonymi i lepiej uzbrojonymi pilotami Luftwaffe. Jeden z nich, doświadczony as, dotknięty przez wojnę w stopniu równym co i jego rosyjska alter-ego, walczy każdego dnia nie tylko z wrogiem ale i samym sobą. Pełen niewiary i przeświadczenia, że służy diabłu… Los spotka ich i na niebie i na ziemi…Komiks otrzyma nową okładkę oraz redakcję i korektę. Tym razem album ma być pozbawiony plakatu.

Książę Nocy – wydanie zbiorcze
Scenariusz: Yann
Rysunki: Romain Hugault
Album będzie zawierał 3 komiksy Nocne Wiedźmy, Towarzyszka Lilia oraz Wulf & Lilia.

W 2023 roku wydawnictwo wyda kolejny tom cyklu Mrocznych miast – Teoria ziarnka piasku. Premiera przełom lutego i marca.

Mroczne miasta – Teoria ziarnka piasku
Scenariusz: Benoît Peeters
Rysunki: François Schuiten
Album będzie zawierał 2 tomy wydania francuskiego.

Dodatkowymi premierami z uniwersum Mrocznych Miast będą dwa spin-offy serii głównej.

Mroczne miasta – Archiwista
Scenariusz: Benoît Peeters
Rysunki: François Schuiten

Mroczne miasta – Echa miast
Scenariusz: Benoît Peeters
Rysunki: François Schuiten
Album będący zbiorem materiałów prasowych, nawiązujących do wydarzeń opisanych w głównym cyklu. Niezwykły hołd dla czasów świetności prasy drukowanej.

Nie jest to jednak koniec niespodzianek związanych z serią Mrocznych miast. Wydawca szykuje wznowienia dwóch obecnie niedostępnych albumów.

Mroczne miasta – Mury Samaris
Scenariusz: Benoît Peeters
Rysunki: François Schuiten
Młody oficer Franz Bauer zostaje wysłany z misją do odległego miasta Samaris, z którego nikt nie wraca. Franz jest zdumiony pięknem miasta. Wąskie ulice ograniczone przez wysokie budynki pozbawione okien, dziwne dźwięki i jeszcze to uczucie chodzenia w kółko. Jednak Samaris skrywa o wiele więcej tajemnic… Komiks będzie wydany w formacie i na papierze zgodnym z pozostałymi albumami.

Mroczne miasta – Urbikandyjska gorączka
Scenariusz: Benoît Peeters
Rysunki: François Schuiten
Eugen Robick pełniący w Urbikandzie funkcję urbatekta, pragnie wypełnić lukę architektoniczną w mieście, która zaburza jego symetrię. Staje jednak w obliczu niepowstrzymanego rozrostu Sieci, która swój początek bierze w tajemniczym sześcianie znalezionym na placu budowy. Będąca poza kontrolą Sieć wstrząśnie miastem i jego mieszkańcami, poczynając od wywrócenia do góry nogami życia samego Robicka. Szorstki mężczyzna spotyka Sophie, właścicielkę domu publicznego, ściera się ze swoim najstarszym przyjacielem, inżynierem Thomasem Brochem, a nawet daje się uwięzić… Album będzie miał dodatkową redakcję i korektę.

Kontynuacja cyklu Wielkie Bitwy Morskie.

Wielkie Bitwy Morskie – Actium
Scenariusz: Jean-Yves Delittie
Rysunki: Filippo Cenni

Wielkie Bitwy Morskie – Leyte
Scenariusz i rysunki: Jean-Yves Delittie

W 2023 ukaże się zapowiadany od bardzo dawna przez wydawcę komiks Kabuki Davida Macka. Wydanie będzie oparte na amerykańskim Library Edition, czyli składająca się z dwóch pierwotnie wydanych osobno tomów: Circle of Blood i Dreams, wraz z dodatkami autorstwa m.in Bendisa i Steranko. Ponad 400 stron arcydzieła komiksowego. Format analogiczny do Tomb Raiderów Archiwa i rocznicowych Aliens, Predator i Terminator.

Kabuki Library Edition tom 1
Scenariusz: David Mack
Rysunki: David Mack
Młoda kobieta o kryptonimie „Kabuki” zmaga się ze swoją tożsamością w niedalekiej przyszłości w Japonii. Pracując jako zabójczyni dla tajnego organu rządowego znanego jako „The Noh”, Kabuki wykonuje egzekucje na niebezpiecznych osobach, zanim staną się zagrożeniem na szczeblu krajowym. Kiedy jej biologiczny ojciec zaczyna kompromitować agencję, dla której pracuje, Kabuki postanawia go wyeliminować, co doprowadzi ją do odkrycia samej siebie.

W 2023 doczekamy czwartego tomu serii o przygodach Nestora Burmy. Wydawca wspomniał także o piątym tomie oraz planach na inne komiksy narysowane ręką Tardiego.

Nestor Burma tom 4
Scenariusz: Jacques Tardi, Leo Malet
Rysunki: Jacques Tardi
Kolejny tom przygód legendarnego francuskiego detektywa Nestora Burmy. Arcydzieło kryminalnej powieści graficznej spod pióra i pędzla Tardiego. Jednego z najwybitniejszych klasyków komiksu europejskiego, mistrza subtelnej kreski, czarno-białych plansz znakomicie ilustrujących ponury świat zbrodni i występków.

Kontynuacja steampunkowej serii Lady Mechanika. Wydanie będzie zawierać dwie mini serii: The Lost Boys of West Abbey oraz La Dama de la Muerte zebrane w jednym zbiorczym wydaniu.

Lady Mechanika tom 3
Scenariusz: Joe Benitez, M. M. Chen
Rysunki: Joe Benitez, Martin Montiel
Najpierw Lady Mechanika bada śmierć „niechcianych” dzieci w Mechanika City, by później udać się na wycieczkę do małej wioski w Meksyku w czasie Dnia Zmarłych. Ale uroczystości stają się dosłownie śmiertelne, gdy przybywa mityczny demon!

Drugi tom epopei o wyścigach Le Mans obejmujący tym razem lata 1968-1969.

24-Godzinny Le Mans: 1968-1969
Scenariusz: Youssef Dessin
Rysunki: Christian Papazoglakis
Na linii startu 24-godzinnego wyścigu Le Mans wszyscy kierowcy ruszają biegiem, aby wskoczyć do swoich samochodów. Wszyscy oprócz Jackiego Ickx, który chcąc zaprotestować przeciwko niebezpiecznemu początku wyścigu oraz upamiętnić wypadek swojego przyjaciela Willy’ego Mairesse podczas deszczowej edycji z 1968 roku, zdecydował się iść pieszo, aby wsiąść do swojego GT40. Zaczynając jako ostatni, na starzejącym się modelu Forda, stopniowo pnie się w górę wśród budzących grozę Porsche. Pomimo swoich dwudziestu czterech lat, młody belgijski geniusz ujawnia, oprócz czystej szybkości, potężny zmysł taktyczny…

Kontynuacja serii komiksowej z pod znaku płaszcza i szpady wg scenariusza mistrza komiksu Jeana Dufauxa (Skarga Utraconych Ziem, Saria, Dżinn, Murena). W Giacomo C. przedstawiona jest czytelnikowi Wenecja początku XVIII wieku. Ale to przede wszystkim Wenecja hipokryzji, zbrodni, spisków, pieniędzy i biedy. To Wenecja ze swoimi służalczymi i aroganckimi szlachcicami i tysiącami wydziedziczonych ludzi. Wreszcie jest to Wenecja miłości i dobrego jedzenia, w której Monsieur de C. sprawia wrażenie czerpiącego przyjemność.

Giacomo C tom 2
Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Griffo
W drugim tomie serii otrzymamy oryginalne albumy 3 i 4.

W pierwszej połowie 2023 roku otrzymamy pierwszy tom opóźnionej zeszłorocznej zapowiedź – Châteaux Bordeaux. Ale to nie koniec zapowiedzi, bo na koniec roku ukażą się pierwsze tomy serii Vinifera. Obydwie serie do scenariusza Érica Corbeyrana (Metronom, Badlands)

Châteaux Bordeaux tom 1
Scenariusz: Éric Corbeyran
Rysunki: Espé
Po śmierci ojca troje dzieci Baudricourtów odziedziczyło rodzinną winiarnię, rozległą posiadłość położoną w sercu Médoc. Dwaj bracia zamierzają szybko podzielić się majątkiem i odciąć się od długów, którymi jest on obarczony. Jednak ich decyzję podważa siostra, która widzi w tym dziedzictwie szansę na odbudowanie życia na ziemi dzieciństwa. Aleksandra zdeterminowana, by przejąć ojcowską winnice, z jednej strony spotyka się z wrogością otoczenia, z drugiej wie, że aby odnieść sukces, będzie musiała się wszystkiego nauczyć od podstaw. Z pokorą i odwagą całkowicie poświęca się swojemu nowemu światu, który z czasem stanie się jej pasją…

Vinifera – Le Classement des vins de Bordeaux
Scenariusz: Éric Corbeyran
Rysunki: Lucien Rollin
Pod koniec lat czterdziestych XIX wieku angielskie winorośle zapadły na dziwną chorobę. Pojawia się grzyb nitkowaty w postaci drobnego białego proszku osadzającego się na liściach, który rozprzestrzenia się na śródziemnomorskie francuskie winnice, a także kolejne europejskie kraje. Jednak to nie koniec wyzwań.
Na Wystawę Światową 1855, która przygotowywana jest w Paryżu, Izba Handlowa w Bordeaux postanawia ustalić listę wszystkich wielkich domen regionu, aby ustanowić hierarchię doskonałości. Klasyfikacja od pierwszego do piątego rocznika, która do dziś obowiązuje.

Vinifera – La Guerre Champagne contre Tokay
Scenariusz: Éric Corbeyran
Rysunki: Jean-Jacques Dzialowski
Europa w 1733 roku jest rozdarta wojną o sukcesję tronu polskiego. François, młody oficer armii francuskiej i syn wielkiego handlarza winem, ulega urokowi pięknej Austriaczki. Zaledwie rok później zmierzy się ze swoim ludem podczas oblężenia Philippsburga… Walki są intensywne, a czasem brutalne. Ale kiedy zapadła noc, żołnierze postanowili zawrzeć rozejm i zgromadzić się wokół pysznych butelek: wina musującego dla Francuzów przeciwko słodkiemu winu dla Austriaków. Ten pokoju zapowiada początek przyszłej „wojny Szampanii z Tokajem”.

Obok linii wydawniczej Kokpit poświęconej samolotom i walką powietrznym, wydawca zapowiada nową – Wielkie bitwy pancerne.

Spitfire
Scenariusz: Jean-Pierre Pécau
Rysunki: Christophe Gibelin
Album zapowiadany już od bardzo dawna powinien mieć premierę w pierwszej połowie 2023r.

Wielkie bitwy pancerne – Ardeny
Scenariusz: Dobbs
Rysunki: Fabrizio Fiorentino
Pierwszy tom z nowej linii wydawniczej dla miłośników militariów.

Nowa seria od twórców serii LOVE.

Brindille tom 1
Scenariusz: Frederic Brremaud
Rysunki: Federico Bertolucci
Młoda kobieta budzi się w małej wiosce. Nic nie pamięta, ani swojego imienia, ani tego, jak się tu znalazła. Próbując odzyskać pamięć i poznać mieszkańców tego świata, stopniowo budzi się w niej mocy, nad którą nie ma kontroli. Kim jest? Wróżką, zwykłą dziewczyną a może wiedźmą? Odpowiedzi na wszystkie te pytania niewątpliwie znajdują się w tajemniczym lesie, który otacza wioskę.

Kontynuacja kultowego filmu Alejandro Jodorowsky’ego, zainscenizowana w formie imponującego graficznie albumu komiksowego przez José Ladrönna (Final Incal). Będzie to trzeci i zarazem finałowy tom serii.

Synowie El Topo tom 3
Scenariusz: Alejandro Jodorowsky
Rysunki: José O. Ladrönn
Wśród skał ponurej i wyschniętej pustyni Zachodu znano kiedyś pewnego gangstera. Nazywano go El Topo. Kiedy El Topo otworzył swe serce, został świętym i dokonywał wielkich cudów. Miał on dwóch synów. Pierworodnego Kaina porzucił, gdy ten był jeszcze dzieckiem. Kain poprzysiągł zemstę i błąkał się po pustyni niczym mroczne widmo, aby wytropić ojca. Kiedy mu się to wreszcie udało, nie był jednak w stanie go zabić. Postanowił więc ugasić palące go pragnienie zemsty, zabijając Abla, swego przyrodniego brata. By temu zapobiec, El Topo rzucił na Kaina klątwę, mocą której nie mógł on wziąć odwetu…

Nowa seria science fiction od Oliviera Ledroita (Sha, Wika).

Le troisième Œil (Trzecie oko)
Scenariusz: Olivier Ledroit
Rysunki: Olivier Ledroit
Paryż, współcześnie. Mickaël ma dar synestezji: widzi dźwięki. Jego mózg interpretuje muzykę, materializuje ją na swoich oczach, a nuty i wibracje przybierają w ten sposób formę kolorów i figur geometrycznych. Po wieczorze, podczas którego bawił się przesuwając granice swojej percepcji za pomocą THC, przypadkowo otworzył drzwi do nowego stanu świadomości. Ukazało się jego trzecie oko, dzięki któremu dostrzega kontury aur w wielu przejawach. Instynktownie rozumie, że te kolorowe ektoplazmy o nieprawdopodobnych kształtach odzwierciedlają myśli, emocje i stan zdrowia otaczających je ludzi. Rzeczywistość otwiera się dla niego na nieskończoną liczbę niespotykanych metafizycznych możliwości. To tak, jakby magia istniała… Wkrótce jednak zaduma się kończy. Mickaël zdaje sobie sprawę, że wśród tej fauny dziwnych i obojętnych osobliwości spotykamy także istoty wrogie: demony, przybierające postać plugawych pasożytów o złych intencjach opętujących ludzi.

Nie mogło być inaczej. W grudniu 2023 po zakończeniu serii Borgia doczekamy się kontynuacji wątków papieskich w „Le Pape terrible” (w polskim wydaniu prawdopodobnie „Przerażający papież”). Całość ukaże się w jednym zbiorczym tomie w wersji z okładką limitowaną zgodną z limitowaną Borgią.

Le Pape terrible
Scenariusz: Alejandro Jodorowsky
Rysunki: Theo
18 sierpnia 1503 roku ofiarą tajemniczej choroby pada Ojciec Święty Aleksander VI. O świcie w Stolicy Apostolskiej, w której rządzi nepotyzm, rozpoczyna się wyścig o papieski tron. Kardynał Della Rovere, zaprzysięgły wróg klanu Borgiów, zamierza sięgnąć po najwyższy urząd, nawet jeśli oznacza to zaprzedanie duszy diabłu…

Reklama

Opublikowane przez Michał Kołek

fan komiksu i popkultury

2 myśli w temacie “Zapowiedzi Scream Comics na rok 2023

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: