Co się stało z krzyżowcem w pelerynie? I inne opowieści o Batmanie (Bohaterowie i Złoczyńcy DC. Tom 5)

Po tomie z Supermanem, który zebrał zeszyty autorstwa Alana Moore’a i jeden Neila Gaimana, czas na historie z Batmanem, w odwrotnych proporcjach udziału scenarzystów. Jak to bywa przy okazji historii Gaimana, jest tu wiele motywów na pograniczu snu i jawy, z którymi możemy zapoznać się w aż pięciu opowieściach. 

„Co się stało z Krzyżowcem w pelerynie” to niewątpliwie danie główne piątego tomu kolekcji Bohaterowie i Złoczyńcy DC od Wydawnictwa Hachette. Oniryczna opowieść, będąca odzwierciedleniem motywu ostatnich dni Supermana Alana Moore’a, gdzie obserwowałem pogrzeb Batmana jego oczami i jego tajemniczego towarzysza. Obecni żałobnicy z dwóch stron barykady prawa, snują swoje wersje śmierci bohatera, jakby przypisując sobie medal chwały za pomoc przy odejściu lub za pozbycie się problemu. Jedno jest tutaj pewne, każdy wyraża się o Batmanie, jako osobie, która miała ogromny wpływ na ich życie. Finał opowieści uderza mocno i dotkliwie, tak jak walka Krzyżowca przez całe życie pod osłoną nocy. Neil Gaiman ewidentnie poczuł więź z Krzyżowcem, widzi jego prawdziwą rolę, jego spojrzenie na życiową misję, nadaje całości nierealny, a jednak dobrze znajomy kształt. Wszystko otoczone ołówkiem Andy’ego Kuberta zapewnia komfort oczom, które do końca tomu już go nie będą miały. Piękne rysunki, dla pięknej opowiedzianej historii. 

Pozostałe historie spod pióra Gaimana to przede wszystkim brak dobrego rysunku, który mnie nie przekonał, a jedynie zaciekawił historią. „Czarno-biały świat” jest ciekawą interpretacją Batmana i Jokera, której nie spodziewałem się w ogóle. Zostałem zaskoczony dystansem postaci biorących w niej udział, iż zastanawiam się dlaczego nie można tak częściej. Więcej! 

„Secret Origins special” to cztery historie, opowiadające o ekipie filmowców chcących pokazać ludzką twarz przestępców. Już nie senne, a na jawie przewrotne historie o złych twarzach z Gotham. Kolejne spojrzenia na pochodzenie przestępców, ot ciekawostka. Najbardziej przypadł mi do gustu Riddler, który dużo i ciekawie mówił. Tu też pojawiły się dwa nowe nazwiska: Alan Grant oraz Mark Verheiden, którzy pisali na takim samym poziomie, co Neil Gaiman, nie poczułem różnicy w zmianie nazwiska autora. Ciekawostka, którą po prostu przeczytałem, nadgryziona zębem czasu. 

Ostatnie historia „Śmiertelna glina” to wielowarstwowa opowieść spod pióra Alana Moore’a, który dowiózł mi ciekawą historię przestępcy i jego miłości. Oczywiście nic nie jest tu proste, co pięknie zwieńczyło ten tom, zapewniając mi ciekawe doznanie na deser, rzucając niespodziankę za niespodzianką. Drugie miejsce w tomie, w pełni zasłużone. 

Ostatnie zdanie należy do dodatków, które jak zwykle są treściwe i ciekawe przygotowane. Po prostu szkoła pisania, która powinna być obecna w innych wydaniach. 

TECHNIKALIA:

Scenariusz: Neil Gaiman, Alan Moore, Alan Grant, Mark Verheiden

Rysunki: Andy Kubert, Simon Bisley, Mark Buckingham, Mike Hoffman, Sam Kieth, Bernie Mireault, Pat Broderick, George Freeman

Przekład: Robert Lipski

Korekta: Elżbieta Lewak

Oprawa: twarda

Druk: kolorowy

Ilość stron: 186

Premiera: 13 października 2021 roku. 

Porównanie wydań Hachette i Egmont

To już piaty tom kolekcji, a nadal trwają zażarte dyskusje na temat powielania uprzednio wydanych komiksami. Na szczęście poprzednie edycja od Egmont jest aktualnie dostępna jedynie na rynku wtórnych, więc jest to jedynie bicie piany hejterów kolekcji. W tłumaczeniu Egmont pozycja ta nosiła tytuł: Co się stało z Zamaskowanym Krzyżowcem? Przejdźmy zatem do porównania kilku zasadniczych kwestii.

Porównanie rozmiarów:

🤜z prawej Hachette: 175 x 262 mm

🤜z lewej Egmont: 170×260 mm.

Porównanie tyłu okładek

🤜z lewej Hachette

🤜z prawej Egmont.

Pierwsze strona:

🤜z lewej Hachette

🤜z prawej Egmont.

Zawartość wydania Egmont poza tytułową historią: Batman” nr 686 oraz „Detective Comics” nr 853, opowieść o początkach Poison Ivy z „Secret Origins” nr 36, opowieść o początkach Riddlera z „Secret Origins Special” nr 1 oraz scena z planu produkcji komiksu z Batmanem i Jokerem w rolach głównych z mini-serii „Black and White”

Zawartość Hachette poza tytułową historią: „Batman: Black and White #2”, „Secret Origins 36”, „Secret Origins Special #1” i „Batman Annual #11”

Szkicownik Andy’ego Kubert dostępny w całości tylko w wydaniu Egmont, u Hachette kilka rysunków jest dodanych do publicystyki.

Porównanie tłumaczeń i kolorów:

🤜z lewej Egmont

🤜z prawej Hachette.

Porównanie tłumaczeń i kolorów:

🤜z lewej Egmont

🤜z prawej Hachette.

Porównanie tłumaczeń i kolorów:

🤜z lewej Hachette

🤜z prawej Egmont.

Porównanie tłumaczeń i kolorów:

🤜z lewej Hachette

🤜z prawej Egmont.

Porównanie objętości:

🤜u góry Hachette

🤜na dole Egmont.

Kwestią podsumowania dopisze jedynie, że aktualnie nie ma co pytać, brać piąty tom kolekcji Hachette, póki ciepły i stoi na półkach 🙂

Reklama

Opublikowane przez Mikołaj

Komiksoholik z ADHD 🙃

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: