RELAX. NUMER 45

RELAX. NUMER 45

Czterdziesty piąty numer RELAX-u zaskakuje realistycznymi ilustracjami oraz postarzoną okładką. Na jej dole da się dostrzec dwa nowe nazwiska, które zwiastują dobrą zabawę. Pierwsze z nich to Jean van Hamme, doskonale znany polskim fanów komiksów z Thorgala. Drugie to Jakub Topor, autor niezwykłego Dziadostwa, tak celnie wytykającego wady naszego społeczeństwa. 

Wynalazek 

Scenariusz: Tomasz Kontny. Rysunki: Piotr Herla

omasz Kontny (Wydział 7) zabiera czytelników do świata takiego jak nasz, w którym żyje  inżynier chcący odpocząć od swoich projektów. Nie potrafi on jednak całkowicie przestać pracować, poświęca czas na nowy wynalazek, ignorując przy tym żonę. Wynalazek to smutny obraz człowieka cierpiącego na pracoholizm, chorobę cywilizacyjną mogącą dopaść każdego z nas. Często bywa tak, że na ratunek jest już za późno.  Tematyka opowieści oraz rysunki Piotra Heli nasuwają na myśl bajkę Jak ukraść księżyc. Cartoonowe ilustracje wyglądają tak, iż Wynalazek mógłby dziać się w tym samym uniwersum. 

Komiksy z kiosku 

Felieton: Krzysztof Skiba

Komiksy z kiosku to felieton Krzysztofa Skiby, z którym mogłoby utożsamiać się wiele z osób mających dzisiaj czterdzieści plus lat. To obraz dzieciństwa, który po zmianie nazw miejscowości, ulic i tytułów komiksów może stać się nostalgicznym tripem wielu z Was. Mocna rzecz. 

Jak wyglądałyby primaaprilisowe żarty inżynierów kosmicznych

Scenariusz: Jacques Lob. Rysunki: Jean Giraud

Kilka humoresek francuskich twórców w przejrzystej, kreskówkowej odsłonie. Można ją uznać za dowód, że jajogłowi także mają poczucie humoru, choć przygotowane przez nich żarty są co najmniej niekonwencjonalne. 

Clarice 

Historia: Bruce Jones. Adaptacja i rysunki: Bernie Wrightson

Bernie Wrightson (Frankenstein żyje, żyje!) od kilku numerów RELAX-u straszy czytelników magazynu komiksowymi adaptacjami powieści grozy, a tym razem na tapet bierze rozgrywającą się w mroźnej krainie Clarice. Tragiczna historia pewnej pary została zilustrowana mroczną i grubą kreską, intrygująco oddająca upiorny klimat położonej w głębokim lesie lokacji. Aż ciarki przechodzą (i to nie z zimna).

Top RELAX-u

Artykuł: Marcin Lechna

Jeśli szukacie zakupowych inspiracji, być może zasugerujecie się propozycjami Marcina Lechny. Ostrzegam – nie ma w artykule słabych pozycji. 

Aztekowie 

Scenariusz i rysunki: Andreas

Druga część zachwalanej w poprzednim numerze przez Marcina Lechnę opowieści o Aztekach, rozgrywająca się w XVI wieku. Klimat pozostaje bez zmian, ocieka on brutalnością, dawnymi wierzeniami i politycznymi rozgrywkami ludów Ameryki Środkowej. Andreas zilustrował Azteków bogatymi w detale cartoonowymi rysunkami, które wyróżniają się przedstawieniem groźnych i przerysowanych twarzy postaci. Ciekawostka z momentami chaotyczną narracją, przybliżająca nam, co się działo na obszarze dzisiejszego Meksyku przed przybyciem Hernána Cortésa

Nostalgicznie o RELAX-ie…odc 3

Artykuł: Kamil Śmiałkowski

Dawno niewidziany cykl artykułów powraca, oferując subiektywną opinię fana czytającego pierwsze numery magazynu RELAX-u w momencie ich premiery. Dla mnie jedno jest pewne, do dzisiaj Kamil Śmiałkowski posiada silne wspomnienia, które chętnie przelewa na papier, i zaraża pasją do komiksu. 

StarHenge 

Scenariusz i rysunki: Liam Sharp

Wydawnictwo Labrum wychodzi czytelnikom naprzeciw, oferując kilkanaście stron StarHenge, które będzie miało swoją premierę w maju 2024 roku. To uznane dzieło Liama Sharpa (Wonder Woman, Globalne pasmo) wyrywające się wszelkim próbom klasyfikacji. StarHenge rozgrywa się na wielu płaszczyznach czasowych, angażuje grono bohaterów w wielką wojnę, porażającą swoim zakresem i zachwycającą przebiegiem. Komiks ten posiada bogatą w detale, oniryczną oraz pełną symboliki oprawę, sprawiającą, że lektura przyjemnie i powoli sunie do przodu. Czuję w kościach jej obecność w wielu topkach za 2024 rok. 

Urobek 

Scenariusz: Grzegorz Janusz. Rysunki: Roman Gajewski

Opowieść od Grzegorza Janusza (Lekturnik) w dziwacznej oprawie graficznej Romana Gajewskiego (Triki Kiti). Ni to człowiek, ni to robal, kopie tunel ku swemu przeznaczeniu. Czy to łatwe? Czy przyjemne? Czy uda mu się dotrzeć do celu? To pytania pojawiające się w głowie czytelnika przy każdym machnięciu makabrycznej ręki stwora. Niby motyw o kręgu życia  jest powszechnie znany, lecz artyści udowadniają, że można opowiedzieć go jeszcze raz i to w ciekawy sposób.

Miłosierdzie – ADIÓS, AMIGO 

Scenariusz: Jean Van Hamme. Rysunki: Djief

Legendarny belgijski scenarzysta Jean Van Hamme (Thorgal) opowiada o tajemniczej sytuacji w tropikalnym państwie, rządzonym przez dyktatora z ciekawym pomysłem na swoje panowanie. Głównym wątkiem Miłosierdzia – ADIÓS, AMIGO jest morderstwo, w które zostają wplątani niby przypadkowi ludzie. Czuć tu mocno inspirację twórczością Agathy Christie. Jak już się wzorować to na najlepszych, nieprawdaż? Do tego należy dodać bogate w detale cartoonowe rysunki z pastelową paletą barw, a bez problemu będziecie mogli poczuć się jak w zwrotnikowym klimacie, który tu króluje dzięki pracy Djiefa. 

Gdzie jest jasnowłosa? 

Scenariusz: Przemysław Soroka Rysunek: Roman Gajewski

Jednoplanszówka przywodząca na myśl pornograficzne sceny, stylizowana na komiksowe zeszyty z lat 70 i 80-tych wydawane w Polsce. Dobry kandydat na polaryzację opinii czytelników. 

Komiksowe newsy 

Artykuł: Marcin Lechna, Przemysław Soroka

Aż trzy strony subiektywnie wybranych newsów ze świata komiksu, skupionych na Metal Hurlant i RELAX-ie z domieszką paru innych. Fani wojny RELAX versus RELAX oraz ciekawscy mogą przeczytać tu stanowisko Wydawnictwa Labrum.

Fatamorgana 

Scenariusz: Piorun (Tomasz Piorunowski). Rysunki: Robert Waga

Jednoplanszówka w cartoonowej oprawie z mocno zaskakującym finałem. Można się uśmiać, a i niektórym zrobi się cieplej ze względu na pustynne klimaty. 

Pan Wiedźma – Olbrzym

Scenariusz i rysunki: Bartosz Minkiewicz

Parodia to ponoć najlepsza forma pochwały, więc Minkiewicz z umiłowaniem tworzy kolejne odcinki swojego cyklu, okraszając go nieprzeciętnym humorem. Ostre jak miecz Wiedźmina żarty i rysunki pełne średniowiecznych didaskaliów to cechy, które powinny przyciągnąć Was do tego komiksu

Ratman – Porwanie 

Scenariusz i rysunki: Tomasz Niewiadomski

Człowiek-szczur to empatyczna postać. Zawsze chętnie pomaga innym, co nie zawsze wychodzi mu na dobre. Tomasz Niewiadomski po raz kolejny w swojej autorskiej opowieści obrazkowej o kreskówkowym stylu udowadnia, że ma talent do nieprzeciętnych puent. 

Sesten 

Scenariusz i rysunki: Daniel Chmielewski

Sesten od samego początku kojarzy się z krótkimi formami obecnymi w Metal Hurlant. Ten  sam futurystyczny klimat bijący z opowieści, cięty język oraz sugestywne rysunki w lekko chaotycznym wydaniu Daniela Chmielewskiego potrafią zaskoczyć. Wartka akcja wymaga skupienia, gdyż może uciec Wam parę szczegółów. 

Cyberrebeliant i algorytmia: Magneswoda na ośmiu bitach

Scenariusz: Wojciech Stefaniec i Daniel Odija Rysunki: Antoni Serkowski

Cyberpunkowa opowieść spod pióra Wojciecha Stefańca i Daniela Odija (Bardo) o rebeliancie wiodącym imprezowe życie i walczącym z korporacjami. Jedna z misji niekoniecznie idzie dobrze, co staje się okazją do przetestowania jego zdolności. Dałbym sobie rękę uciąć, że czarne, grube linie to sprawka Stefańca, lecz to jednak dzieło Antoniego Serkowskiego. Jest mrocznie, równie sugestywne i zarazem futurystyczne, jak możemy niejednokrotnie zoabaczyć w twórczości Wojciecha Stefańca. To rysunki niosą ten komiks ku wyżynom! 

Z kadru na ekran

Artykuł: Robert Dygas

Jeśli zastanawiacie się, co czeka na nas w kinie i telewizji w niedalekiej przyszłości, a związane jest z komiksowym medium, artykuł ten rzuci nieco światłan na czekające Was wybory. Warto przeczytać i śledzić kolejne informacje o wymienionych tutaj produkcjach. 

Ilustracja 

Rysunek: André Franquin

Pojedyncza ilustracja z ciekawym odwróceniem ról. Warto spojrzeć na kreskę autora Czarnych myśli oraz Gastona, ponieważ zawsze zawiera dużo intrygujących detali. 

Psychowersum 

Scenariusz: Mark Russell. Rysunki: Yanick Paquette

Ostatnia część prequela Incala, zmierzająca powoli do dobrze znanych motywów z dzieła Alejandro Jodorowsky’ego i Moebiusa. Dla przypomnienia, Psychowersum to pełna akcji opowieść Marka Russella z bajecznie kolorowymi ilustracjami Yanicka Paquette’a. Jeśli chcecie poznać uniwersum Incala od łagodniejszej strony, dzieło to będzie dla Was jak znalazł. 

Deszcz, Lądowanie, Góry, Smok

Scenariusz i rysunki: Jakub Topor

Jakub Topor (Dziadostwo) to mistrz obserwacji i ciętego komentarza w kreskówkowej odsłonie. Jego jednostronicowe komiksy trafiają w sedno, często wytykając nasze przywary. 

Opowiastki rysunkowe

Scenariusz i rysunki: Bartosz Minkiewicz

Parę zabawnych kadrów od autora Wilqa i Pana Wiedźmy, które być może zrobią Wam dzień. 

Podsumowanie

To kolejny bardzo dobry numer, który mogę polecić fanom komiksów. Zróżnicowane formy nieustannie bawią, a redakcja cały czas znajduje warte uwagi pozycje. Na wyróżnienie zasługuje premierowy fragment StarHenge, zaskakujący jakością wykonania, o którym powinno wkrótce być bardzo głośno. Pozostałe komiksy również sprawiły, że spędziłem miło czas, czego i Wam życzę po zakupie niniejszego magazynu. 

TECHNIKALIA:

Scenarzysta: Andreas, Tomasz Niewiadomski, Jakub Topor, Tomasz Kontny, Daniel Chmielewski, Grzegorz Janusz, Wojciech Stefaniec, Daniel Odija, Bartosz Minkiewicz, Jacques Lob, Tomasz Piorunowski, Mark Russell, Jean Van Hamme, Liam Sharp, Przemysław Soroka

Ilustrator: Andreas, Tomasz Niewiadomski, Jakub Topor, Piotr Herla, Daniel Chmielewski, Roman Gajewski, Antoni Serkowski, Bartosz Minkiewicz, Gir, Robert Waga, Yanick Paquette, Bernie Wrightson, Djief, Liam Sharp, André Franquin

Wydawnictwo: Labrum

Format: 235×325 mm

Liczba stron: 164

Oprawa: miękka

Druk: czarno-biały + kolor

Data wydania: 15 marca 2024 roku. 

Dziękuję Wydawnictwu Labrum za udostępnienie magazynu do recenzji. Jego przekazanie nie miało wpływu na moją opinię (a jak się zRELAXowałem!).

Opublikowane przez Mikołaj

Komiksoholik z ADHD 🙃

Dodaj komentarz