Szczyt bogów. Tom 1

Szczyt bogów. Tom 1

Utwory prezentujące tematykę wspinaczki wysokogórskiej doceniam przede wszystkim za płynąca z nich inspirację. Obserwowanie ludzi łamiących kolejnego granice, działa na mnie niezwykle motywująco. Często jednak nic z tego nie wynika, wchodzi prokrastynacja, opadają emocje. 

Szczyt bogów jest nową serią, którą zaczęło wydawać Hanami. Opowiada ona o Fukamachim, który jest japońskim fotografem. Towarzyszy swoim rodakom podczas wypraw wysokogórskich, do momentu wypadku w Himalajach podczas wspinaczki na Mount Everest. Owo wydarzenie odciska na nim piętno, sprawia, że pozostaje przez pewien czas w Katmandu, stolicy Nepalu. Przypadkowe wydarzenia prowadzą do rozpoczęcia poszukiwań informacji na temat pewnego aparatu, jak i zagadkowego człowieka spotkanego po drodze. 

Zbiór powyższych informacji jest na tyle zagadkowy, iż zafascynował mnie podczas szykowania kolejnej listy zakupowej. Gdzieś mignęły mi również informacje o licznych nagrodach, ekranizacji filmowej oraz animacji. Na razie nie mam zamiaru powielać sobie źródeł informacji, wolę skupić się na jednym i wsiąknąłem w recenzowaną mangę. Początkowo wątek fabularny wydawał mi się niejasny, nawet lekko chaotyczny, aż do momentu pewnego spotkania. Jak się później okazało, kluczowego dla rozwoju fabuły, gdyż była to na tyle fascynująca postać, iż Fukamachi poświęca mu swój czas do samego końca niniejszego wydania. A czy taki sam stał się dla mnie, jako czytelnika? Odpowiedź nie jest prosta, gdyż pod uwagę należy wziąć kilka czynników wpływających na ostateczną ocenę. 

Jeśli wezmę pod uwagę sam sposób prowadzenia narracji przez Baku Yumemakura, to nie mam żadnych wątpliwości. Jest to pozycja z najwyższej półki, która po chwilowym zamieszaniu, szybko klaruje swój styl i cel. Opowieść wciągnęła mnie, chętnie przechodziłam od jednego rozmówcy do drugiego, czy też od kolejnej wspinaczki do następnej. Każda rewelacja angażowała, czułem się zafascynowany, cieszyłem się z mijających sekund poświęconego na lekturę. Z drugiej strony należy wziąć również pod rozwagę charakter tajemniczej postaci, która okazuje się trudnym w obyciu człowiekiem. Nie mogę powiedzieć, że zapałałem do niego sympatią, raczej do jego czynów. Przedstawione osiągnięcia zrobiły na mnie niezwykłe wrażenie, a pokonywanie kolejnych granic budziło wielki podziw. Jest bohaterem, który wzbudził we mnie mieszane uczucia. Tym bardziej zostało to uwydatnione, gdy pojawiła się kolejna postać, będąca jego zupełnym przeciwieństwem. Mogę śmiało stwierdzić, iż wzbudziła się we mnie chęć poszukiwania elementów autorefleksji nad gburowatym zachowaniem przez samego bohatera poszukiwań Fukamachiego. Oprócz oczywistych cech dobrej historii jest to kolejny aspekt, który zachęca mnie po sięgnięcie po kolejne jego losy. Mam nadzieję na swoiste szczęśliwe zakończenie tej podróży, gdyż fascynacja fotografa udzieliła się i mnie. 

Nie tylko historia mnie mocno zaangażowała, lecz również dużo w tym zasługi rysownika Jiro Taniguchi. Jest to mojego pierwsze spotkanie z tym twórcą, choć widzę w sklepach dostępność kilku innych pozycji jego autorstwa. Pierwsze co mogę o nim napisać, to niezwykły realizm bijący od rysunków. O ile manga kojarzy się często z charakterystycznym cechami takimi jak duże oczy, wyolbrzymiona ekspresja, mangaka ten postawił na rzeczywiste odwzorowanie cech fizycznych osób, jak i krajobrazów. Realistyczne rysy twarzy, postaw, krajobrazy pełne detali, wszystko to zapiera dech w piersiach. Wspomniany trud bohaterów jest nader widoczny przy okazji wspinaczek. Czuje się adrenalinę, płyną w ich krwi, chce się wybrać samemu na taką wyprawę. Z całą pewnością po lekturze mogę stwierdzić, iż niniejsza warstwa graficzna może śmiało posłużyć jako przykład filmowości rysunków. Połączenie tych cech z pisaniem Baku Yumemakura sprawia, że dostałem kolejny dobry przykład mangi określanej mianem „must have”. Serdecznie ją wam polecam, nawet jeśli nie kręci was tematyki wspinaczki wysokogórskiej. Wciąga niczym ruchome piaski! 

TECHNIKALIA:

Scenarzysta: Baku Yumemakura

Ilustrator: Jiro Taniguchi

Wydawnictwo: Hanami

Format: 150×210 mm

Liczba stron: 324

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Papier: kreda 

Druk: czarno-biały 

ISBN-13: 9788365520883

Data wydania: 21 grudnia 2022 roku. 

Reklama

Opublikowane przez Mikołaj

Komiksoholik z ADHD 🙃

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: