Ważny był tylko numer

Ważny był tylko numer

Pierwszego września 1939 roku w wyniku ataku Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. Podczas jej trwania zginęły miliony ludzi, a jeszcze więcej doświadczyło okrutnego traktowania ze strony niemieckiego agresora. Jedną z takich osób był trzynastoletni wówczas Kazimierz Gabrysiak, a jego wspomnienia posłużyły do przygotowania komiksu o tytule Ważny był tylko numer

Ważny był tylko numer opowiada o młodym Kaziku, którego oczami obserwujemy życie w obozie koncentracyjnym dla dzieci w Łodzi, oraz na wolności. Widzimy jego beztroskie dzieciństwo, wyrozumiałą rodzinę, zabawy z rówieśnikami czy bycie harcerzem. Z drugiej strony dostajemy przerażające obrazy z obozu, w którym maluchy są traktowane bestialsko. Odziera się ich z człowieczeństwa i doprowadza na skraj życia. Maciej Cholewiński (Edelman) stanął przed nie lada wyzwaniem, próbując przełożyć wspomnienia byłego więźnia na narrację komiksową. Jak się okazuje, jego opisy w niczym nie ustępują w przekazie wywiadom, kronikom filmowym, czy dokumentom na temat działalności nazistów. W przejmujący i szczegółowy sposób opowiada on tragiczną historię, która na zawsze pozostaje w pamięci. 

Nie inaczej jest z rysunkami Łukasza Godlewskiego (Miłość, Malarz), którego cartoonowe rysunki pokazują życie Kazika. Ilustracje zostały podzielone na szaro-bure, kiedy mowa jest o życiu obozowym, oraz kolorowe poza nim. Oba te podejścia są stosowane naprzemienne, raz widzimy trudy głównego bohatera, a z drugiej strony szczęśliwe życie. Należy tu zaznaczyć, że Godlewski nie epatuje przemocą i śmiercią – są one ukazane jedynie symbolicznie. 

Dziwnym zabiegiem jest zawarcie w Ważny był tylko numer posłowia dr Bartłomieja Kluski, które posiada formę recenzji. Oprócz poruszania w nim kwestii czysto historycznych autor dywaguje również nad komiksową formą tej historii, wytyka jej nieścisłości oraz kwestionuje podjęte decyzje artystyczne. 

Ważny był tylko numer to opowieść obrazkowa przypominająca nam jak wiele zła zostało wyrządzone podczas II wojny światowej. Naziści odcisnęli swoimi działaniami piętno na rodzaju ludzkim, co nie powinno zostać zapomniane. Autorzy komiksu korzystają ze wspomnień świadka tych wydarzeń, pokazując w sugestywny sposób kontrast zła i dobra na przykładzie traktowania dzieci. Dzięki twórcom wiemy doskonale, co należy za wszelką cenę chronić, a czemu zapobiegać, by się nie powtórzyło. 

TECHNIKALIA:

Scenarzysta: Maciej Cholewiński

Ilustrator: Łukasz Godlewski

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Twórców „Contur”

Format: 210×290 mm

Liczba stron: 40

Oprawa: miękka

Druk: kolor

ISBN-13: 9788396893604

Data wydania: 11 października 2023 roku. 

Opublikowane przez Mikołaj

Komiksoholik z ADHD 🙃

Dodaj komentarz