Rozpęta się piekło (Bohaterowie i Złoczyńcy DC – tom 56)

Rozpęta się piekło (Bohaterowie i Złoczyńcy DC – tom 56)

To już czwarte spotkanie czytelników kolekcji Bohaterowie i Złoczyńcy DC ze scenarzystą Markiem Waidem. Przy okazji każdego z nich można się przekonać jak wielką pasję, nosi w sobie ten twórca w stosunku do Uniwersum DC, na którym się wychował, a następnie wykorzystał dobrze znane mu postaci w pisanych przez siebie opowieściach. Rozpęta się piekło opowiada o próbie przejęcia kontroli nad światem przez Nerona, władcę piekieł, który postanawia wykorzystać stary jak świat motyw – obdarować zarówno złoczyńców, jak i bohaterów nowymi mocami w zamian za ich dusze. Plan Nerona zapewne doszedłby do skutku, gdyby nie spora grupa osób, która się mu sprzeciwia, stawiając czynny opór zarówno na Ziemi, jak i w samym Piekle.

Mark Waid zaczął swoją przygodę z komiksami DC, gdy miał cztery lata (w 1966 roku). Od tego momentu regularnie śledził rozwój postaci i wydarzeń. W kolejnych scenariuszach tchnął nowe życie w licznych drugoplanowych złoczyńców. Wystarczy przypomnieć sobie Flash. Zabójcza prędkość, zbiór zeszytów z czterdziestego tomu recenzowanej kolekcji, który zdefiniował na nowo postać Szkarłatnego sprintera. Nie inaczej jest w Rozpęta się piekło, evencie wykorzystanym do zmiany status quo w poziomie mocy licznych antagonistów i protagonistów. W większości korzystają na tym drobni złole, którzy stają się od teraz większym wyzwaniem dla superbohaterów. Neron trafia też na podatny grunt wśród obrońców dobra, co z jednej strony może być zaskoczeniem, jak się spojrzy na to, kto to zrobił (na przykład Guy Gardner), a z drugiej wybór scenarzysty wydaje się uzasadniony. Gdy postaci orientują się jaką ceną przyszło im zapłacić za nowe moce, postanawiają rozprawić się z władcą piekieł. Do buntowników dołączają również bohaterowie, którzy chcą uchronić świat przed ogarniającym go złem.

Oprócz trzech zeszytów głównej serii Rozpęta się piekło, mamy tutaj również cztery dodatkowe, powiązane z głównymi wydarzeniami. Każdy z uzupełniających elementów opowiada swoją historię na znacznie mniejszą skalę, lecz posiadającą niezwykły klimat. Są one na tyle unikalne, iż nie radzę ich omijać, gdyż potrafią zaskoczyć miejscem akcji oraz rozwojem wydarzeń. Najbardziej intrygującym zeszytem wydaje się być Wzorce strachu, w którym Neron odwiedza Oracle, a czytelnik ma sposobność przejrzeć akta złoczyńców zebrane przez Barbarę Gordon.

Ogólnie rzecz biorąc, pokaźny zbiór rysowników zasługuje na uznanie. Nie ma tu oczywiście mowy o spójności w wyglądzie ilustrowanych postaci, lecz zostaje wynagrodzone to za pomocą licznych detali. Każdy z rysowników pieczołowicie przygotował plansze, na których potrafi dziać się naprawdę dużo. Nie sprawia to zupełnie wrażenia wszechogarniającego chaosu. Da się rozpoznać najmniejsze elementy wyglądu złoczyńców oraz bohaterów, biorących udział w bitwach na różnych planach kadrów. Sceny akcji są świetnie rozplanowane, każda postać ma tu przejrzyście przypisane przez ilustratora miejsce, które niejednokrotnie pozwala na podziwianie szczegółów nowo zaprojektowanych strojów, czy zmianach cech wyglądu fizycznego. Dodatkowym, miłym dla oka elementem są mroczne lokacje, z dosyć przejrzystą wizją piekła na czele, które jawi się jak idealna arena do stoczenia finalnego pojedynku.

Jak to bywa przy większych objętościowo pozycjach, dodatków jest tu mniej. Dostajemy wstęp redaktora kolekcji Nicka Jonesa oraz posłowanie Marka Waida. To drugie należy koniecznie przeczytać, gdyż jego autor potrafi zarazić pasją do komiksów od pierwszych zdań. Tekst zawiera także motywację wykorzystania złoczyńców, obecnych w tytułowej miniserii. 

Rozpęta się piekło nie jest może jednym z najważniejszych eventów DC, lecz jawi mi się jako bardzo dobra rzemieślnicza robota wszystkich zaangażowanych w niego twórców, a to dzięki scenarzyście głównych zeszytów, Markowi Waidowi, który po raz kolejny zawarł swoją pasję w napisanym przez siebie scenariuszu. Rysownicy też sprawili się bardzo dobrze, co w rezultacie oferuje fanom komiksu dobrze skrojoną opowieść, w której mamy obecnych wielu różnych bohaterów, nie tak często obecnych w regularnych seriach ukazujących się w Polsce. Jeśli miałbym wskazać jeden zasadniczy powód, dla którego warto mieć tę pozycję, będą to akta Oracle przybliżające bogatą galerię złoczyńców, co jest smakowitym kąskiem dla każdego fana lubiącego Uniwersum DC.

TECHNIKALIA: 

Scenarzysta: Mark Waid, Paul Kupperberg, Scott Peterson, Roger Stern

Illustrator: Howard Porter, Stefano Raffaele, Phil Jimenez, J.H, Williams III, Brian Stelfreeze, Anthony Williams  

Tłumacz: Robert Lipski, Anna Hikiert-Bereza

Typ oprawy: twarda

Data premiery: 27 września 2023 roku

Wydawca: Hachette

ISBN: 978-83-282-3535-9

Liczba stron: 296. 

Zawartość: Underworld Unleashed #1 – 3, Underworld Unleashed: APOKALIPS – DARK UPRISING #1, Underworld Unleashed: ABYSS – HELL’S SENTINEL #1, Underworld Unleashed: BATMAN – DEVIL’S ASYLUM #1 oraz Underworld Unleashed: PATTERNS OF FEAR #1.

Opublikowane przez Mikołaj

Komiksoholik z ADHD 🙃

Dodaj komentarz