JLA – Liga Sprawiedliwości. Saga o błyskawicy  (Bohaterowie i Złoczyńcy DC – tom 71) 

JLA - Liga Sprawiedliwości. Saga o błyskawicy

Jednym z najbardziej kontrowersyjnym scenarzystów komiksowych pracujących dla DC Comics jest uznany amerykański pisarz Brad Meltzer. W 2004 roku napisał on Kryzys Tożsamości, mini serię, która zawierała w sobie wątki spotykane w opowieściach dla dorosłych, a nie w komiksach DC czy Marvela (gwałt na jednej z bohaterek). Nie przeszkadzało to władzom amerykańskiego wydawnictwa w angażowaniu Meltzera w kolejne projekty, w tym pisanie Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości, co było jego marzeniem. I tak, od 13 numeru serii rozpoczętej 2006 roku, Meltzer przejął ten tytuł po Geoffie Johnsie. Wcześniej obaj panowie przygotowali pierwszy crossover pomiędzy Amerykańskim Stowarzyszeniem Sprawiedliwości i Amerykańską Ligą Sprawiedliwości, rozgrywający się na łamach obu opowieści obrazkowych jednocześnie.

Crossover ten nosi nazwę Saga o Błyskawicy, a jego głównym wątkiem jest poszukiwanie przez JSA i JLA siedmiorga zaginionych członków Legionu Sprawiedliwości, którzy przybyli z przyszłości, lecz w wyniku podróży stracili pamięć. Działania obu Lig prowadzą do ujawnienia prawdziwego celu misji Legionu. Rozpoczyna to szaloną gonitwę, w której współcześni bohaterowie chcą powstrzymać podróżników w czasie. Pierwsze co rzuca się w oczy to chemia pomiędzy Amerykańskim Stowarzyszeniem Sprawiedliwości a Amerykańską Ligą Sprawiedliwości. Obie drużny często zdają się być o krok od rozpoczęcia bijatyki, mającej udowodnić, kto jest lepszy. W Sadze o Błyskawicy jest kilka momentów, gdy granica prawie zostaje przekroczona, jednak zamieszanie z Legionem Sprawiedliwości zajmuje bohaterów wystarczająco i muszą jednak współpracować. Dzięki połączeniu ich wysiłków widzimy kilka efektownych pojedynków, połączonych z realizacją przygotowanych wspólnie planów. Z drugiej strony widzimy rodzące się gorące uczucia pomiędzy członkami obu ekip, a także troskę o towarzyszy. Dużym plusem jest wyjaśnianie przez Brada Meltzera i Geoffa Johnsa przy pomocy dialogów pomiędzy bohaterami wszelkich niuansów fabularnych. Dzieje się to podczas planowania następnych kroków, przez co narady te wypadają naturalnie względem opowieści. 

Oprócz Sagi o Błyskawicy w siedemdziesiątym pierwszym numerze kolekcji BIZ DC mamy jeszcze dwa zeszyty, mianowicie Ściany oraz Na posterunku. Ten pierwszy otrzymał w 2008 roku nagrodę Eisnera w kategorii Najlepszy pojedynczy zeszyt. Ściany opowiadają o dwójce bohaterów, którzy zostają uwięzieni pod gruzami, starają się przeżyć i wydostać na zewnątrz. Warto zwrócić tu uwagę na ultra realistyczne rysunki Gene’a Ha, który opowiada o procesie ich powstawania w dodatku o tytule Tworzenie numeru wyróżnionego nagrodą Eisnera

Pozostali artyści odpowiedzialni za ilustracje operują różnymi stylami. Większość z nich jest realistyczna, lecz można uświadczyć tu także cartoonu. Styl ten wypada najgorzej, rysunki są proste,  postacie często wyglądają jak kukiełki, co odbiera powagę ważkości wydarzeń rozgrywających się na łamach poszczególnych opowieści. Realistyczna część za to wynagradza czytelników ciekawym kadrowaniem i świetnie rozplanowanymi scenami akcji. Nie sprawiają one wrażenia chaosu, pomimo iż liczba bohaterów potrafi przytłoczyć. 

Poza wspomnianym już dodatkiem Tworzenie numeru wyróżnionego nagrodą Eisnera, mamy tu jeszcze Wstęp redaktora Nicka Jonesa i dwa dodatki: Posłowie Pattona Oswalta oraz Amerykańska Liga Sprawiedliwości #12. Ten wielki. Możemy dowiedzieć się z nich jaka była reakcja na scenariusze pisane przez Brada Meltzera oraz jak przebiegała praca nad dwunastym zeszytem Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości. Są one tradycyjnie bardzo dobrym uzupełnieniem lektury samego komiksu, przynosząc dodatkowe korzyści w postaci wiedzy od samych twórców. 

Siedemdziesiąty pierwszy tom kolekcji Bohaterowie i Złoczyńcy DC można uznać za niezwykle udany. Jest on przykładem dobrze rozpisanej sagi z udziałem wielu bohaterów. To także przykład, że w komiksach mainstreamowych przeznaczonych dla każdego, mogą pojawić się wątki pisane tylko dla dorosłych. Historie zyskują na tym głębi oraz pozwalają spojrzeć w inny sposób na ulubionych bohaterów. Konieczne wydaje się przeczytanie opowieści Ściany, przygotowanym przez Brada Meltzera zeszycie, o niezwykle dusznym klimacie i świetnych rysunkach Gene’a Ha. 

TECHNIKALIA:

Scenarzysta: Brad Meltzer, Geoff Johns

Ilustrator: Shane Davis, Fernando Pasarin, Ed Benes, Dale Eaglesham, Gene Ha, Eric Wright

Tłumacz: Robert Lipski, Anna Hikiert-Bereza

Typ oprawy: twarda

Data premiery: 24 kwietnia 2024 roku

Wydawca: Hachette

ISBN: 978-83-282-3550-2

Liczba stron: 192. 

Zawartość: JLA #8-12, JSA #5-8

Opublikowane przez Mikołaj

Komiksoholik z ADHD 🙃

Dodaj komentarz