Superkot. Klub komiksowy. Tom 4. Kolaboracje

Superkot. Klub komiksowy. Tom 4. Kolaboracje

Dla przypomnienia Superkot. Klub komiksowy to seria Dava Pilkeya wywodząca się z Dogmana (innego komiksu Pilkeya, o policjancie z głową psa). Bohaterami niniejszego komiksu jest grupa antropomorficznych zwierząt, będących fanami opowieści obrazkowych. Czwarty tom cyklu opowiada o drobiazgach, które w przyszłości przekładają się na znaczące rezultaty i sukces, czy dążymy do niego świadomie, czy też coś udaje się nam przypadkowo. Postacie pokazują czytelnikowi, jak ważne jest zwracanie uwagi na wszystko, co dzieje się w drodze do upragnionego celu.

Główny wątek widzimy oczami Sary Czapskiej, kręcącej reportaż o poczynaniach Klubu komiksowego, śledzącej losy 21 żabiątek do niego uczęszczających. W poprzednich tomach mogliśmy przeczytać o burzliwych początkach Klubu, kłótniach między jego członkami oraz, co ważne, obejrzeć pierwsze produkcje  młodych adeptów sztuki komiksu. Kot Pecio wraz z Rybką Fifi prowadzą swoją instytucję bardzo sprawnie, wykorzystując tworzenie opowieści obrazkowych jako element team buildingu. Wpłynęło to na narrację przygotowywanych przez najmłodszych opowieści, po czterech tomach efekty są widoczne gołym okiem. Co kiedyś wydawało się chaosem z dużą ilością krzyku, w Kolaboracji stanowi pokaz działania dobrze naoliwionej maszyny. 

Tradycyjnie najwięcej dzieje się w warstwie graficznej. Dav Pilkey używa kilku różnych stylów oraz technik tworzenia komiksów. Są one przypisane konkretnym parom żabiątek, które zgodnie z duchem serii, pokazują kolejny krok w ewolucji pisanych przez dzieciaki opowieści. Podobnie jak nauczanie doprowadziło do ulepszenia fabuł, tak samo zyskały ilustracje ich dzieł. Są one bardziej uporządkowane, przejścia między kadrami są czytelniejsze, a całość zyskała na przejrzystości. Nie należy zapominać o pracach samego Pilkeya, które w porównaniu z tym co można było obserwować w Dogmanie i pierwszych tomach Superkota. Klub komiksowy uległy poprawie i postaci są pewnie kreślone, a tła są nałożone w spójny sposób (charakterystyczne białe obramowanie postaci). Poza samymi postaciami obiekty w ich otoczeniu również zyskały na jakości wykonania, Za przykład niech posłuży kadr z komputerem, na którego monitorze widać stronę http://www. 

Czwarty tom Superkot. Klub komiksowy to pokaz efektów nauki, na które pracowali wszyscy członkowie Klubu przez poprzednie trzy tomy. Z radością patrzy się na zachowanie oraz twórczość żabiątek. Nauka ma na nie pozytywny wpływ, co czytelnik może zauważyć w takcie obserwacji ich zachowania oraz twórczości. Dav Pilkey w przekonujący sposób pokazuje czytelnikom, jakie efekty przynosi również praca nad samym sobą oraz swoim warsztatem. Jednocześnie bawiąc uczy, ucząc bawi.  

TECHNIKALIA:

Autor: Dav Pilkey

Tłumacz: Stanisław Kroszczyński

Wydawnictwo: Jaguar 

Format: 140×210 mm

Liczba stron: 224

Oprawa: miękka

ISBN-13: 9788382663822

Data wydania: 17 kwietnia 2024 roku. 

Dziękuję Wydawnictwu Jaguar za udostępnienie komiksu do recenzji. Jego przekazanie nie miało wpływu na moją opinię. (Moje dzieci to potwierdzają) 

Opublikowane przez Mikołaj

Komiksoholik z ADHD 🙃

Dodaj komentarz