Batman Detective Comics. Tom 5. Zgaduj-zgadula i inne opowieści

Batman Detective Comics. Tom 5. Zgaduj-zgadula i inne opowieści

Piąty tom Batman Detective Comics z inicjatywy DC Uniwersum to zbiór trzech niezależnych opowiadań. Zaczynamy od tytułowego Zgaduj-zgadula, którym Mariko Tamaki (Moje rozstania z Laurą Dean, Harley Quinn. Piękna katastrofa) kończy swój run. Historia ta została zawarta w trzech zeszytach, a opowiada o kolejnym przedsięwzięciu Edwarda Nygmy, zwanego również Człowiekiem Zagadką. Prowadzi on swoją autorską audycję radiową, którą śledzi rzesza słuchaczy. Niektórych z nich Nygma skłania do dziwnych zachowań. Fałszywe tropy, nietypowe decyzje bohaterów i nagłe zwroty akcji to główne cechy Zgaduj-zgadula. Trzeba przyznać, iż jest to intrygująca fabuła, gdyż Tamaki praktycznie do samego końca nie odpowiada na klasyczne pytanie często stawiane w komiksach superbohaterskich: kto jest złoczyńcą? Po przeczytaniu zostawia nas ona z przemyśleniami na temat natury zła i powodów niewłaściwego postępowania ludzi. Jest to dobre zakończenie runu, bo Tamaki konsekwentnie stawia swoich bohaterów w zaskakujących sytuacjach, które zmuszają ich do nieszablonowego myślenia. Jest to również wprowadzenie do kolejnego eventu w świecie DC, mianowicie Planety Łazarza.

Rysunki w Zgaduj-zgadula to dzieło trzech rysowników, Ivana Reisa, Danny’ego Miki’ego oraz Davida Laphama. Każdy z nim korzysta z  realistycznej kreski, z niezwykłą precyzją oddając ogromną liczbę detali. Zdecydowanie są to najlepsze ilustracje w całym tomie. Uwagę przykuwają jaskrawe, momentami nawet neonowe kolory nałożone przez Brada Andersona i Trish Mulvihill. Warto zwrócić tu przy okazji uwagę na nowy projekt wyglądu Człowieka Zagadki, nadający mu nowoczesnego sznytu. 

W drugim opowiadaniu czytelnik ma możliwość zapoznania się z Przerwaną sesją terapeutyczną Siny Grace. Scenarzystka wzięła się za Gotham Girl, bohaterkę, która w zamian za supermoce stopniowo oddaje dni swojego życia. Wraca ona do miasta Gotham jako cywil i chce uratować swoje zdrowie psychiczne. Nie dane jest jej długo skupić się na sobie, gdyż osoby z jej przeszłości zaczynają wywierać na niej presję. Grace zafundowała fanom komiksów możliwość przeżycia losów zagubionej osoby, która próbuje odnaleźć swoje miejsce na świecie. Dużo tu sprzecznych i trudnych emocji, walki z samą sobą oraz odpychania osób, zarówno tych chcących pomóc, jak i przeszkodzić. Jednego można być pewnym – to nie jest koniec spotkań z Gotham Girl.

W Przerwanej sesji terapeutycznej David Lapham operuje stylem kreskówkowym, a dzięki kolorom Trish Mulvihili ilustracje są  skąpane w klimacie noir. Mulvihili czasem rozświetla rysunki intensywnymi pastelami, tworząc atmosferę przywodzącą na myśl futurystyczne lokacje znane między innymi z filmu Łowca Androidów. David Lapham nie dba tu aż tak mocno o detale, dużo elementów tła jest przedstawionych w prosty sposób. 

Najdłuższą historią w piątym tomie Batman Detective Comics jest Cienie nietoperza: Sierota z Gotham autorstwa Matthew Rosenberga. Jest to rozwinięcie serii pisanej przez Alana Granta w latach 1992 do 2000 na łamach serii Batman oraz Detective Comics. Wiele z tych zeszytów polscy czytelnicy odnajdą w zbiorczych wydaniach Batman Knightfall oraz Ziemia Niczyja. Założeniem Cieni Nietoperza jest zgłębienie psychiki bohaterów występujących wraz z Batmanem w komiksach DC. Tym razem wybór pada na pewnego chłopca, który zostaje sierotą, a los rzuca go w epicentrum ważnych wydarzeń związanych z Gotham. Bruce Wayne próbuje mu pomóc, jednak ten ma własny plan na siebie. Pierwsze co się odczuwa w trakcie lektury to senna atmosfera Sieroty z Gotham. Rosenberg niespiesznie i z niezwykłą precyzją odtwarza dzieje Gotham, pokazując nam, że oprócz postaci, które doskonale znamy z kart opowieści obrazkowych DC Comics, są tam też zwyczajni ludzie. Muszą oni poradzić sobie  z konsekwencjami działań Batmana i przestępców z nim kojarzonych. Czasem jest to śmierć bliskich, bywa to również okaleczenie, a nawet katastrofa naturalna. Tytułowa sierota to niezwykle silna osobowość, która stara się przeżyć pomimo licznych kłód rzucanych mu pod nogi. Inspiruje on nie tylko ludzi, a także da się wyczuć wpływ na czytelnika. 

Fernando Blanco przygotował w Sierocie z Gotham rysunki będące na pograniczu realizmu i cartoonu. Nie to wydaje się najbardziej istotne, gdyż depresyjny klimat wylewa się z każdego kadru dzięki kolorom Jordie Bellaiere. Odcienie szarości, przygaszona paleta pastelowych kolorów, tworzą drastyczny obraz bohatera opowieści walczącego o normalność. Artyści odpowiedzialni za ilustracje pokazujący nieznane zakamarki miasta mocno ocierają się o klimat postapo, zdecydowanie odcinając się od często pokazywanego na ulicach Gotham gotyku. Momentami dziwaczne projekty postaci dodatkowo potęgują potworności świata widzianego oczyma tytułowej sieroty.  

Zgaduj-zgadula i inne opowieści to mocno zróżnicowany tom, w którym sam Batman został odstawiony na boczny tor. Pierwsze skrzypce grają tu Człowiek Zagadka, Gotham Girl oraz tajemnicza Sierota w klimatycznych opowiadaniach, czy to skąpanych w intensywnych kolorach, czy klimacie noir lub wręcz postapo. Fani opowieści obrazkowych odnajdą w tym komiksie ciekawe historie rozgrywające się w wiecznie przesiąkniętym złem i cierpieniem Gotham. To wręcz doskonała okazja, by poznać to miasto, gdyż ma ono znacznie więcej do zaoferowania niż tylko przygody walczącego ze zbrodnią Człowieka-Nietoperza. 

TECHNIKALIA: 

Scenarzysta: Matthew Rosenberg, Mariko Tamaki, Nadia Shammas

Ilustrator: Ivan Reis, Danny Miki, Fernando Blanco

Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz

Wydawca: Egmont

EAN: 9788328165342

Liczba stron: 252

Wymiary: 16.7×25.5cm

Data premiery: 06 marca 2024 roku. 

Dziękuję Wydawnictwu Story House Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji. Jego przekazanie nie miało wpływu na moją opinię. Zgaduj-zgadula czy będę recenzował dalej? 

Opublikowane przez Mikołaj

Komiksoholik z ADHD 🙃

Dodaj komentarz