Inna historia Uniwersum DC

Inna historia Uniwersum DC

John Ridley może być znany fanom filmów za sprawą Zniewolonego, a czytelnicy mogą kojarzyć jego nazwisko z dwóch wydanych w Polsce komiksów – Stan przyszłości. Batman oraz Wolverine. Czerń, biel i krew. Jego najnowsze dzieło posiada formę powieści graficznej, opowiadającej o pięciu postaciach z Uniwersum DC, mierzących się z problemami rasizmu, ksenofobii i wykluczenia społecznego.

Teoretycznie już sama forma obiecuje odpowiednie przedstawienie każdego z bohaterów, których polscy czytelnicy mogą kojarzyć jedynie z epizodycznych ról w większych tytułach. Czarna Błyskawica, Thunder, Bumblebee, Katana i Renee Montoya dzięki Johnowi Ridleyowi snują swoją historię, okraszając ją komentarzem na temat doświadczeń zdobywanych jako osoba kolorowa. Od samego początku współczuje się im, chce się, aby prześladowania ustały, a w ich życiu znalazło się miejsce na chwilę wytchnienia. Muszę przyznać, iż przyjęta forma opowieści, jak i sama objętość tomu sprawiła mi satysfakcję. Sam postaci tu wybrane uważam za ciekawie przygotowane i wyczerpująco przedstawione, zwłaszcza z myślą dla osób niemających kontaktu z ich solowymi tytułami. Co więcej, są tu obecni mainstreamowi bohaterzy ze stajni DC, jednak ich rola została sprowadzona do osób z brakiem czasu na tak drobne problemy.

Oprócz peanów muszę wytknąć autorom chaos w prowadzeniu pięciu historii. Dla przykładu: przygoda toczy się na dobre na jednej stronie, by na następnej czytelnik dowiedział się o nowym miejscu i wydarzeniach. Ten bałagan w kilku momentach dosyć mocno wytrącił mnie z narracji bohaterów, uważanej przeze mnie za wciągającą. Oprócz tego ilość tekstu widocznie sprawiła problem korekcie, ponieważ parę razy natknąłem się na błędy, a w jednym przypadku wyraz był tak zniekształcony, iż nie mogłem wywnioskować, o co chodzi z kontekstu.

Jeśli chodzi o rysunki, są one odwzorowaniem czasów, do których nawiązuje dany rozdział. Giuseppe Camuncoli i Andrea Cucchi stawiają realistyczne kreski, naśladując style używane w latach 1972 do 2010. Dzięki temu czytelnik może wczuć się jeszcze bardziej w opowieść poprzez lekturę tekstu umieszczonego na ilustracjach imitujących daną epokę. Pomimo faktu bycia opowieścią graficzną istnieje tu wiele plansz obrazujących widowiskową akcję w formie graficznej. Na pewno nie można narzekać na nudę w tym aspekcie niniejszej pozycji.

Trudno polecić tę pozycję absolutnie każdemu fanowi komiksów. Jej lektura zajmuje o wiele więcej czasu niż historie obrazkowe o tej samej objętości, a treść nie jest typowa dla lubiących superbohaterszczyznę. Inna historia Uniwersum DC to przede wszystkim dogłębna analiza życia mniejszości narodowych, osób o innych preferencjach seksualnych żyjących w USA ze wplecionymi motywami historycznymi. Jeśli jesteś nastawiony na akcję, odpuść tę powieść graficzną, jeśli zaś jesteś fanem  przemyśleń osób będących prześladowanymi za kolor skóry czy seksualność, jest to coś właśnie dla Ciebie.

TECHNIKALIA:

Scenarzysta: John Ridley

Ilustrator: Giuseppe Camuncoli, Andrea Cucchi

Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz

Typ oprawy: twarda z obwolutą

Wydawca: Egmont

EAN: 9788328155022

Liczba stron: 256

Wymiary: 18.0×27.5 cm

Data premiery: 22 listopada 2023 roku. 

Dziękuję Wydawnictwu Story House Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji. Jego przekazanie nie miało wpływu na moją opinię (niech mnie bicz strzeli, jeśli jest inaczej).

Opublikowane przez Mikołaj

Komiksoholik z ADHD 🙃

Dodaj komentarz