Zapowiedzi Timof Comics na rok 2023

Paweł Timofiejuk przedstawił wstępne zapowiedzi swojego wydawnictwa komiksowego Timof i cisi wspólnicy na rok 2023. Większość z nich powinna ukazać się w pierwszym półroczu.

Już w lutym premierę będzie mieć Visa tranzytowa Nicolasa de Crécy’ego. 408 stron w twardej oprawie.

Visa tranzytowa
Scenariusz: Nicolas de Crécy
Rysunki: Nicolas de Crécy
Visa tranzytowa Nicolasa de Crécy’ego to zapis prawdziwej podróży jaką autor wraz z przyjacielem odbyli po Europie w latach 80, w czasach granic i żelaznej kurtyny, ale przede wszystkim jest to opowieść o podróży Citroënem Visa.

Jeszcze w lutym premierę powinien mieć komiks polskiego twórcy Wojciecha Glanowskiego.

Jasło
Scenariusz: Wojciech Glanowski
Rysunki: Wojciech Glanowski
Przedstawiono tymczasową wersję okładki komiksu.

Na przełomie lutego/marca Timof wyda drugi komiks Mikaël, twórcy wydanego wcześniej komiksu Giant, którego motywem jest Nowy York. Wstępnie na rok 2024 wydawca zapowiedział też trzeci komiks z tego cyklu Harlem. Każdy z wymienionych komiksów jest samodzielną historią.

Bootblack
Scenariusz: Mikaël
Rysunki: Mikaël
Historia ludzi żyjących w Nowym Yorku w latach 40 XX wieku. Polskie wydanie będzie zawierać dwa albumy oryginalnego wydania.

W marcu premierę powinien mieć nowy komiks Simona Hanselmanna Crisis zone, twórcy znanego u nas z serii Czary Zjary.

Crisis zone
Scenariusz: Simon Hanselmann
Rysunki: Simon Hanselmann
Kolejne perypetie bohaterów znanych z komiksów Czary Zjary. Zobacz, jak Megg próbuje zakopać się w cyfrowym świecie eskapizmu! Zobacz, jak Mogg wpada do króliczej nory paranoi i teorii spiskowych! Przeżyj metamorfozę Sowy z nieśmiałego i spiętego w bezkompromisowego, zadziornego przywódcę. Bądź świadkiem podróży Wilkołaka Jonesa od niechętnego wykonawcy erotycznego, poprzez viralowego TikTokera, do Netflixowej sensacji! Historia balansująca między komedią, horrorem, akcją i operą mydlaną.

W pierwszym kwartale 2023 premiery doczeka się komiks Silvestre.

Silvestre
Scenariusz: Wagner Willian
Rysunki: Wagner Willian
W Silvestre towarzyszymy w podróży starego łowcy, który przemierza i prowadzi dialog z legendami o wymarłych bóstwach, zanurzamy się w relacje człowieka z naturą i szacunek do tego co ziemia może nam dać i co my jesteśmy w stanie jej zaoferować.

W kwietniu przed Komiksową Warszawą premierę będzie mieć nowy komiks Marcello Quintanilha Piękna Márcia (Écoute, jolie Márcia). Wcześniejsze komiksy tego twórcy to Modlitewnik narodowy oraz Wolfram.

Piękna Márcia
Scenariusz: Marcello Quintanilha
Rysunki: Marcello Quintanilha
W 2022 komiks został nagrodzony główną nagrodą na festiwalu Angoulême. Historia obyczajowa osadzona we współczesnej Brazylii.

W kwietniu zostanie wydany debiut komiksowy Anny Poszepczyńskiej Trzy Siostry.

Trzy Siostry
Scenariusz: Anna Poszepczyńska
Rysunki: Anna Poszepczyńska
Historia radzenia sobie z chorobą oraz o wyborze drogi i poświęceniu siebie dla innych.

W maju planowana jest premiera pierwszego tomu Mahabharaty komiksu ukraińskiego twórcy Igora Baranki znanego z takich komiksów jak Dżihad czy Egipskie księżniczki.

Mahabharata tom 1
Scenariusz: Igor Baranko
Rysunki: Igor Baranko
Autorska reinterpretacja legend i eposów hinduskich.

W pierwszym półroczu premierę będzie mieć francuski komiks science fiction Kosmos.

Kosmos
Scenariusz: Pat Perna
Rysunki: Fabien Bedouel
Alternatywna historia w której to Związek Radziecki wygrał wyścig w kosmos, lądując na księżycu przed Stanami Zjednoczonymi.

W 2023 roku wydawnictwo wyda pierwszy z 3 tomów serii komiksów tureckiego twórcy – Journal inquiet d’Istanbul.

Journal inquiet d’Istanbul tom 1
Scenariusz: Ersin Karabulut
Rysunki: Ersin Karabulut
Opowieść o współczesnej Turcji i życiu twórcy w Stambule. Dziennik artysty od czasów dzieciństwa, aż po dorosłość, ale także o tym jakim krajem jest Turcja.

W maju będzie mieć premierę komiks holenderskiego twórcy Guido van Driel IHS – In Holland Suburbia.

IHS – In Holland Suburbia
Scenariusz: Guido van Driel
Rysunki: Guido van Driel
Wydanie zbiorcze dwóch oryginalnych albumów w jednym tomie, 350 stron, oprawa twarda. Historia o życiu na przedmieściach dużego miasta i problemów z tego wynikających.

W 2023 możemy spodziewać się nowego komiksu od autora takich komiksów jak Aldobrando, Wyjątkowe chwile ze sztucznymi brawami, Ziemia swoich synów, czy Pewna historia.

Moje życie źle narysowane (LMVDM. La mia vita disegnata male)
Scenariusz: Gipi
Rysunki: Gipi
Gipi opowiada nam o swoim życiu: pomiędzy prawdziwymi i psychodelicznymi podróżami, problemami zdrowotnymi i fetyszystycznymi lekarzami. Jeden z najwybitniejszych autorów komiksów ujawnia się tak, jak nigdy dotąd, na przemian czerń i biel z kolorem, codzienność z fantazją. Narracja na pograniczu dramatu i komedii.

Kontynuacja fantastycznej sagi rozpoczętej w 1998 roku przez Joanna Sfar i Lewisa Trondheima, która pod przykrywką parodii heroicznego fantasy skrywa bogate i złożone uniwersum porównywalne z dokonaniami wielkich klasyków literatury spod tego samego znaku. 
Wydawnictwo Timof Comics w kolekcji wydań zbiorczych publikuje wszystkie odcinki kultowej serii, która dla komiksu franko-belgijskiego jest pozycją przełomową. To pełne wydanie, zredagowane pod auspicjami obu autorów, pozwoli w najlepszy z możliwych sposobów odkryć czytelnikom jedno z najdoskonalszych dzieł w swym gatunku. 

Donżon – wydanie zbiorcze 5
Scenariusz: Lewis Trondheim, Joann Sfar
Rysunki: Kerascoët, Obion, Mazan, Alfred
Ten tom będzie zawierał pięć albumów z cyklu Donżon: Zmierzch. Okładka tymczasowa z albumu Donżon Zmierzch: Dojo w Lagunie.

W marcu premierę powinien mieć komiks szwedzkiej twórczyni Liv Strömquist.

Zakazany Owoc (Kunskapens frukt)
Scenariusz: Liv Strömquist
Rysunki: Liv Strömquist
Komiks opowiadający w ekspresywny sposób o kobietach, dotykający kwestii kobiecych, o mocnej feministycznej wymowie.

W pierwszej połowie 2023 premierę będzie mieć komiks Rytuały Álvaro Ortiza. Wydawca wspomniał że La pequeña genia także Álvaro Ortiza, będzie mieć premierę najprawdopodobniej w 2024.

Rytuały
Scenariusz: Álvaro Ortiz
Rysunki: Álvaro Ortiz

Jest duża szansa na ukazanie się w roku 2023 najnowszego komiksu Tommi Parrish, twórcy znanego z Kłamstwo i jak to robimy.

Men I Trust
Scenariusz: Tommi Parrish
Rysunki: Tommi Parrish
Eliza jest samotną matką po trzydziestce i poetką. Sasha to dwudziestokilkulatka, która szuka kierunku w życiu, właśnie wróciła do rodziców i para się prostytucją. Ta dwójka nawiązuje nieprawdopodobną przyjaźń, która zmierza w kierunku czegoś więcej. Historia o tym jak daleko ludzie są gotowi się posunąć, aby znaleźć intymność w społeczeństwie, które coraz bardziej im nie sprzyja.

W pierwszej połowie roku 2023 (najprawdopodobniej na Komiksową Warszawę) doczekamy się wznowienia komiksu Tony’ego Sandovala – Nokturno.

Nokturno – wydanie zbiorcze
Scenariusz: Tony Sandoval
Rysunki: Tony Sandoval
Nokturno to obyczajowa opowieść o przyjaźni i miłości. Znajdziemy tu elementy suspensu i horroru, oryginalną historię, ale przede wszystkim genialne i niepowtarzalne rysunki Sandovala. Główny bohater opowieści wędruje przez mrok lasu. Sądzi, że nie żyje i że jest skazany na błądzenie po tym świecie. Uważa, że ryby to dryfujące dusze, a wiatr to demony, które szepczą mu do ucha raniące go słowa. Nokturno to komiks, który pozwolił Tony’emu Sandovalowi wypracować swój własny styl. Pełne wydanie komiksu wraz z licznymi dodatkami.

Bliżej premiery serialu można spodziewać się dodruku komiksu Opowieści z hrabstwa Essex.

Opowieści z hrabstwa Essex
Scenariusz: Jeff Lemire
Rysunki: Jeff Lemire
Uznany twórca Jeff Lemire komiksem „Opowieści z hrabstwa Essex” składa hołd swoim korzeniom. Ta wielokrotnie nagradzana trylogia powieści graficznych została bowiem osadzona w fikcyjnym odpowiedniku prowincji Ontario, gdzie autor się urodził. W „Opowieściach z hrabstwa Essex” Lemire przedstawia kameralne studium niewielkiej społeczności na przestrzeni lat, a także snuje rozmyślania o rodzinie, pamięci, żalu, sekretach z przeszłości i pojednaniu. Ze świeżym i ekspresyjnym stylem rysunku, będący u szczytu swoich umiejętności Lemire najpierw wciąga czytelników, by w końcu ich wyzwolić.

W 2023 premierę będzie mieć nowa seria zeszytowa Gore cop Jana Kabacińskiego znanego z serii 90s FOREVER.

Gore cop #1
Scenariusz: Jan Kabaciński
Rysunki: Jan Kabaciński

Pozostałe komiksy polskich twórców planowane na 2023 rok będące kontynuacjami, które są obecnie w trakcie tworzenia:

  • Iskry tom 3 (Krzysztof Łuczyński)
  • Dziadostwo tom 4 (Jakub Topor)
  • Mięcho #2 (Rafał Jankowski)
  • Ćma #3 (Tomasz Grodecki)

Dodatkowo są plany, aby uruchomić dwie zbiórki kickstarterowe. Pierwsza będzie dotyczyła drugiego artbooka Anubisa Joanny Karpowicz, druga będzie dotyczyć artbooka Przemysław „TRUSTA” Truściński.

Reklama

Opublikowane przez Michał Kołek

fan komiksu i popkultury

2 myśli w temacie “Zapowiedzi Timof Comics na rok 2023

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: