Rycerz Janek – porównanie wydań

Rycerz Janek to komediowe fantasy do scenariusza Roberta Sienickiego oraz Jana Mazura, perfekcyjnie narysowane przez Igora Wolskiego i pokolorowane przez Tomasza „Spella” Grządzielę. Opowiada o perypetiach tytułowego Janka; obrońcy uciśnionych, o blond czuprynie, dobrym wielkim serduchu oraz – jak na bohatera przystało – kwadratowej szczęce. Wplątuje się on w grubszą intrygę dworską w królestwie Zacnymstawie, której stawką są tysiące istnień.

Ten komiks to nie tylko awanturniczo-przygodowa historia. To przede wszystkim błyskotliwa i dowcipna satyra czerpiąca garściami nie tylko z literackich i filmowych kanonów fantasy, ale także ze świata popkultury. Twórcy przetwarzają znane motywy, kreując wielowymiarowy świat, w którym spotykają się baśń, steampunk i problemy współczesne, a wszystko to polane zostało absurdalnym humorem. Widać tu inspirację twórczością Terry’ego Pratchetta, a w szczególności historiami ze „Świata Dysku”. Dzięki kresce Igora Wolskiego świat ten tętni życiem w najdrobniejszych szczegółach, nawet na planie drugim czy trzecim.

Tyle słowem wstępu, bo głównym tematem jest tu porównanie wydania polskiego z wydaniem amerykańskim. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy (oczywiście poza językiem) jest format. Polskie wydanie to 230×320 mm w twardej oprawie, kiedy wydanie angielskie to 176×250 mm w miękkiej oprawie, czyli zwykłe amerykańskie wydanie zbiorcze, tzw. TBP (trade paperback). Pomniejszony format nie wpływa jednak znacząco na czytelność rysunków, które zachowują swoją szczegółowość.

Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Polskie wydanie to zaledwie 72 strony, kiedy wydanie amerykańskie to aż 100 stron. Skąd taka rozbieżność? Odpowiedź jest prosta – DODATKI. Polskie wydanie posiada zaledwie kilka ponadprogramowych stron w postaci szkiców, zaś amerykańskie wręcz od nich kipi. Kolejną rzeczą jest zbiór alternatywnych okładek, które wcześniej były publikowane w wydaniach zeszytowych.

I tu niemała niespodzianka, bo poza okładkami Igora Wolskiego możemy zobaczyć te stworzone przez pozostałych twórców: Jana Mazura, Roberta Sienickiego oraz Tomasza „Spella” Grządzieli.

O ile brak alternatywnych okładek w przypadku polskiej edycji jest zrozumiały, bo powstały już po premierze, z myślą o amerykańskim wydaniu zeszytowym, tak nie do końca zrozumiały jest dla mnie brak „Prawdziwego męstwa”, jednej z pierwszych historii z przygodami Rycerza Janka. Uwielbiam takie dodatki, gdzie można zobaczyć, jak niesamowicie rozwinęła się kreska rysownika na przestrzeni lat. W polskim wydaniu jednak tego nie uświadczymy. Jeśli ktoś chciałby ją przeczytać, została ona udostępniona online za darmo w serwisie issuu.com dzięki Kulturze Gniewu.

Jak wspomniałem wcześniej, zanim ukazało się amerykańskie wydanie zbiorcze, pojawiła się edycja zeszytowa w 3 częściach. Ciekawostką jest to, że na jej potrzeby autorzy zmienili kilka kadrów, aby uzyskać efekt cliffhangera na końcu każdego zeszytu.

Czy amerykańskie wydanie jest lepsze od polskiego? Jest na pewno inne. Można żałować, że polski wydawca poskąpił dodatków w rodzimej publikacji; są one ciekawe i pokazują spory kawałek procesu twórczego autorów. Dostajemy w zamian powiększony format, którego mogą pozazdrościć nam czytelnicy amerykańscy, ale jak widać finalnie nie wpływa on na dodatkowe walory artystyczne.

P.S. Jeśli ktoś chciałby poznać kulisy powstawania ukazane w sposób humorystyczny z dużą domieszką czarnego humoru polecam sięgnąć po „Beletrystykę Humorzastą” od Roberta Sienickiego.

TECHNIKALIA wydanie polskie:
Seria: Rycerz Janek
Scenariusz: Robert Sienicki i Jan Mazur
Rysunki: Igor Wolski
Kolor: Tomasz „Spell” Grządziela
Typ oprawy: twarda
Data premiery: 13 marzec 2020
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN-13: 9788366128354
Liczba stron: 72
Wymiary: 230×320 mm

TECHNIKALIA wydanie amerykańskie:
Seria: Knight Janek
Scenariusz: Robert Sienicki i Jan Mazur
Rysunki: Igor Wolski
Kolor: Tomasz „Spell” Grządziela
Typ oprawy: miękka
Data premiery: 22 czerwiec 2022
Wydawnictwo: Behemoth Comics
ISBN-13: 9781953414298
Liczba stron: 100
Wymiary: 176×250 mm

Reklama

Opublikowane przez Michał Kołek

fan komiksu i popkultury

One thought on “Rycerz Janek – porównanie wydań

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: