Szkło, śnieg i jabłka oraz inne historie

Szkło, śnieg i jabłka oraz inne historie to komiksowa antologia złożona z trzech opowiadań słynnego pisarza Neila Gaimana. Pierwsze – czerpiące inspirację z norweskiej baśni o trzech koziołkach – przybliża postać Jack’a, chłopca, który od najmłodszych lat wierzył w potwory. Podczas spaceru pod starym wiaduktem spotkał jednego z nich.

W drugim opowiadaniu poznajemy nastoletniego Enn’a – nieśmiałego, niezbyt atrakcyjnego chłopaka, który przypadkiem trafia na prywatkę urządzoną przez uwodzicielskie kosmitki. Co ciekawe, Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach doczekało się filmowej adaptacji. Trzecia historia to dość wywrotowa wersja baśni o królewnie Śnieżce, opowiedziana z perspektywy złej królowej.

Wspólnym mianownikiem tych historii jest płynący z nich wniosek, że dobro nie zawsze przezwycięża zło. Nie ukrywam, że siadając do lektury spodziewałam się znacznie doskonalszych konceptów. Tak naprawdę mistrzowskim jest ostatnie opowiadanie. Ciekawy twist fabularny połączony z genialną szatą graficzną wciskają czytelnika w fotel. Pozostałe są dobre, lecz nie wywołują aż takiego napięcia u odbiorcy.

Szata graficzna zbioru jest niejednolita; znajdziemy tu elementy art nouveau, cartoon, a także inspirację witrażami. Szczególnie przypadły mi do gustu ilustracje z opowiadania Szkło, śnieg i jabłka. Tak kreska, jak i kolorystyka, bogactwo detali, kompozycja kadrów są doskonałe. Każdy panel to arcydzieło sztuki.

Na końcu jako bonus znajdziemy opis konceptualizacji i kulisy powstawania warstwy wizualnej tej historii. Jego lektura ukazuje, z jak wielkim pietyzmem i perfekcjonizmem rysowniczka tworzyła szkice. Ogrom włożonej pracy zaprocentował, a zbiór warto włączyć do swej kolekcji choćby ze względu na te właśnie rysunki.

TECHNIKALIA:
Tytuł: Szkło, śnieg i jabłka oraz inne historie
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Colleen Doran, Fábio Moon, Gabriel Bá
Przekład: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont
Data publikacji: 01-06-2022
Oprawa: twarda
Objętość: 200 stron
Format: 170×260
ISBN: 978-83-281-5414-8

Opublikowane przez Czarymary

Fotografia, książki, komiksy, magia. buycoffee.to/Czarymary

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: