Opowieści z Czasów Kobry

Opowieści z Czasów Kobry to fantastyczna lektura na długi, listopadowy wieczór. Utrzymana w stylistyce arabskich baśni, okraszona sporą dawką humoru i tętniącymi kolorem ilustracjami z całą pewnością wyróżnia się na tle podobnych historii.

Narracja prowadzona jest z perspektywy sztuki teatralnej. Zamaskowany aktor przedstawia losy obdarzonego niezwykłą zwinnością Irviego. Wybranka serca chłopaka zostaje sprzedana do domu publicznego – domu księżniczek, w którym dziewice oczekują na zakup przez wysoko postawionego dostojnika. Irvi usiłuje ratować ukochaną, jednak towarzyszący mu pech krzyżuje wszystkie plany.

Akcja toczy się wartko przez wszystkie trzy tomy składające się na niniejsze wydanie. Na uwagę zasługuje naprawdę genialne poczucie humoru autora. Opowieść – choć na pierwszy rzut oka przywodząca na myśl klasyczne Bollywood – stanowi ciekawe lustro ludzkich zachowań, będąc doskonałym przeciwieństwem kiczu. Autor świetnie rozrysował poszczególne wątki, wszystkim postaciom poświęcając tak samo wiele uwagi. Scenariusz nie jest bynajmniej prosty, a zwroty akcji tylko podsycają ciekawość czytelnika.

Autor w prześmiewczy sposób ukazał tak traumatyczne doświadczenia jak zdrada, rozpacz czy samotność. Złamane zostało także tabu śmierci, utraty najbliższej rodziny.

Genialna jest szata graficzna komiksu. Na pierwszy rzut oka trąci ona groteską, bo w taki właśnie sposób przedstawiono głównych bohaterów. Każdy kadr został jednak przygotowany z wyjątkowym pietyzmem – zarówno pod względem kolorystyki, jak i jego zagospodarowania. Rysunki są niezwykle emocjonalne, akty rozpalają do czerwoności wyobraźnię, a wpleciony w nie humor powoduje mimowolny uśmiech na twarzy czytelnika.

Komiks polecam jako doskonałe antidotum na jesienną chandrę. Autor udowadnia, że śmiać się można także z traumatycznych sytuacji, a każdy człowiek zasługuje na szansę przemiany.

Technikalia:
Scenariusz: Enrique Fernandez
Rysunki: Enrique Fernandez
Tłumaczenie: Jacek Bartecki
Liczba stron: 104
Format: A4
Druk: kolorowy
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-953477-5-7
Wydawnictwo: Studio Lain
Data wydania: wrzesień 2019

Opublikowane przez Czarymary

Fotografia, książki, komiksy, magia. buycoffee.to/Czarymary

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: