Syrenie opowieści. Tom 2

W drugim i zarazem ostatnim tomie „Syrenich Opowieści” kontynuujemy przygody Yuty, który w wyniku zjedzenia syreniego mięsa, stał się nieśmiertelny. Po konfrontacji z Syrenami w tomie pierwszym zdaje się być pogodzony z losem, że nigdy nie uda mu się zestarzeć i umrzeć naturalną śmiercią. Zyskując towarzyszkę w postaci Many – nieśmiertelnej dziewczyny takiej on, kontynuuję wraz z nią wędrówkę przez Japonię. I tak jak w pierwszym tomie napotykają oni ludzi, którzy mieli styczność z syrenim mięsem. Rumiko Takahashi kolejny raz wykorzystuje swoich bohaterów do opowiedzenia kilku historii z pogranicza horroru, czyniąc ich tłem dla tragedii ludzkich i mrocznych wydarzeń, które ich dotykają.

Tom zawiera trzy dłuższe historie oraz jedną krótszą. W pierwszej z nich dwójka naszych bohaterów spotyka na swej drodze nieśmiertelną kobietę z dzieckiem, która odziedziczyła po bogatym mężu spadek w wyniku jego dziwnej śmierci, z której ona uszła cało. Oczywiście sprawy szybko się komplikują, pojawiają się Wypaczeńcy, a finałowe starcie prawie kosztuje Yutę głowę. W kolejnej krótszej poznajemy historie z przeszłości chłopka, kiedy spotkał na swej drodze starca potrafiącego ożywiać zmarłych, jednak ma to swój koszt. W trzeciej historii na drodze dwójki bohaterów staje seryjny morderca kobiet, pragnący odzyskać bardzo realistycznie wyglądającą lalkę. To, kim ona jest naprawdę, wiąże się z przeszłymi wydarzeniami z życia Yuty. W finałowej historii Mana i Yuta spotykają kobietę pragnącą przemienić swojego małego synka w nieśmiertelnego, tylko czy na pewno jest on jej synem? Oczywiście w każdej z tych historii finał jest zaskakujący i nieoczywisty. Wychodzą na jaw mroczne sekrety, co doprowadza najczęściej do krwawego i brutalnego rozwiązania wątków.

W przypadku warstwy graficznej powtórzę to, co napisałem przy okazji recenzji tomu pierwszego. Kreska jest bardziej klasyczna niż współczesna, jednak nader szczegółowa zarówno w stosunku do głównych bohaterów, jak i drugoplanowych postaci czy też tych z trzeciego planu. Wyraziście przedstawione są emocje postaci, a sceny akcji są w miarę dynamiczne.

Drugi tom to tak naprawdę kontynuacja losów głównych bohaterów serii, które spajają historie napotykanych postaci grających pierwsze skrzypce w tej części Syrenich Opowieści. Każde z nich to historia w klimatach grozy. W odróżnieniu od pierwszego tomu mam wrażenie, że tym razem autorka ukazuje jeszcze mroczniejsze ludzkie oblicza. Nieśmiertelność, która dla wielu wydaje się zbawieniem, tak naprawdę wypacza duszę każdej osoby i nie ma znaczenia czy będzie to kobieta, mężczyzna czy niewinne dziecko. Wg autorki im dłużej osoba jest nieśmiertelna, tym bardziej zatraca się w szaleństwie. Dla niektórych czytelników może być minusem, że drugi tom nie posiada definitywnego zakończenia. Wątek Yuty i Many tak naprawdę zostaje otwarty, a dwójka bohaterów rusza w dalszą podróż, ale tak jak wspomniałem wcześniej, ta para jest tylko tłem dla ukazania historii innych ludzi, o których chce opowiedzieć autorka.

TECHNIKALIA:
Scenariusz i rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumacz: Dominika Krupczak
Typ oprawy: miękka (twarda tylko w preorderze)
Papier: offset
Data premiery: 29 lipiec 2022
Wydawca: JPF – Japonica Polonica Fantastica
ISBN: 9788382640823
Liczba stron: 380
Wymiary: 148×210 mm

Opublikowane przez Michał Kołek

fan komiksu i popkultury

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: