Brnąc przez kosodrzewinę

Brnąc przez kosodrzewinę to niewątpliwie udany książkowy debiut współczesnego polskiego autora opowiadań grozy – Artura Grzelaka. Tym, co wyróżnia niniejszą pozycję, jest tematyczna różnorodność proponowanych opowiadań. Wspólnym mianownikiem jest tu umiejętnie budowany klimat grozy przy braku nadużywania wpływów istot nadprzyrodzonych. To człowiek – jego wypaczona osobowość, nałogi, błędy oraz hedonistyczna filozofia życia – stanowi zarzewie krwawych konfliktów.

Zarówno miłośnicy słowiańszczyzny, jak i wielbiciele fantastyki, steampunku czy naprawdę ostrych klimatów ocierających się o gore znajdą tu niejeden smakowity kąsek. Klimat słowiańskiej grozy miesza się tu z dusznymi, wypełnionymi tytoniowym dymem wnętrzami, prowadzi do ludzkiej oazy porzuconej gdzieś na postapokaliptycznej pustyni, a następnie do pokoju przesłuchań. Tajemne rytuały, narkotyki, rzeź, tortury, gwałt zbiorowy są tłem do ukazania mrocznej natury człowieka.

Bohaterowie opowiadań mierzą się z najokrutniejszymi rodzajami śmierci. Spalenie, wypatroszenie, zasztyletowanie, poćwiartowanie, zastrzelenie, otrucie, rozrywanie końmi ukazane są w niezwykle plastyczny, dramatyczny sposób, a poszczególne sceny ociekają krwią. Jest też coś dla miłośników fantastyki – demony, duch, wiedźma, skrzat oraz mityczne potwory. Ponieważ akcja części opowiadań dzieje się w czasach nam współczesnych, czytelnik nie poczuje się zbombardowany występującymi tylko gdzieniegdzie zjawiskami parapsychologicznymi.

Fabuła każdego z opowiadań jest mocno przemyślana, bazując na nieoczywistości i mocnym akordzie końcowym. Akcja toczy się wartko, dialogi – świetnie skonstruowane – dokładnie odzwierciedlają charakter postaci. Znajdujemy tu męski konkret, niesamowitą lekkość pióra, konceptualizację i wgryzienie się w osobowość bohaterów.

Krótka forma literacka, jaką jest opowiadanie, pozwala dopracować je do perfekcji. Próżno szukać w tym zbiorze nieudanych historii. Sposób budowania opowieści przez tego autora budzi podziw i respekt. Z tego względu nie potrafię jednoznacznie wskazać, które z nich najbardziej przypadło mi do gustu. Każde opowiadanie jest inne; każde tak samo świetne.

Trzymam mocno kciuki za twórczość Artura Grzelaka i wierzę, że już niebawem będzie on jednym z czołowych pisarzy polskiego horroru.

Dane techniczne:
Autor: Artur Grzelak
Tytuł: Brnąc przez kosodrzewinę
Data wydania: 22-10-2022
Gatunek: zbiór opowiadań grozy
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 328
Wydawca: Planeta Czytelnika
ISBN: 9788396478146

Opublikowane przez Czarymary

Fotografia, książki, komiksy, magia. buycoffee.to/Czarymary

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: