Historie prawdopodobne

Historie prawdopodobne to bogata paleta komiksowych opowiadań. Tym, co przekonuje mnie i przyciąga do tego rodzaju zbiorów, jest ich lapidarność. Każda historia stanowi esencjonalną całość, domkniętą fabularnie.

Trzymany przeze mnie w ręku zbiór jest ciekawy również z innego względu – każda z historii narysowana została w zupełnie odmiennej konwencji, doskonale współgrającej z fabułą. Kolejno autorzy wprowadzają czytelnika w świat bywalców podrzędnego klubu, z których każdy snuje niesamowitą opowieść z pogranicza jawy i fikcji.

Jeden z bohaterów z niewyjaśnionych przyczyn traci łączność z własną cielesnością, inny spotyka mięsożerną staruszkę, kolejny zakochuje się w pozującej do aktów modelce. Szatę graficzną cechuje tu różnorodność; obrazy wnętrz londyńskiego klubu są niezwykle dopracowane i mocno budują klimat. Niektóre rysunki zdają się być jednak zbyt mocno schematyczne, z dużą ilością wolnego miejsca w kadrze. Budzi to we mnie mieszane uczucia, lecz fabuła doskonale rekompensuje ewentualne braki grafiki.

Bohater kolejnego opowiadania cierpi na okresową amnezję. Przypadłość ta okazuje się mieć paranormalne podłoże, a na życie mężczyzny czyha część mieszkańców miasteczka. Ciekawa szata graficzna opowiadania bazuje na groteskowym przedstawieniu postaci. Rysownik szokuje obrazem brudu, ekskrementów i nagości. Miękka kreska podbita kolorystyką podkreśla napięcie. Czytelnik może odnieść wrażenie, że poszczególne ilustracje zostały nakreślone niedbale, niemalże od niechcenia, lecz jest to wrażenie pozorne.

Najdłuższe jest trzecie z opowiadań, nawiązujące konwencją i konstrukcją głównych bohaterów do powieści Agaty Christie. Czytelnik poznaje genialnego detektywa – mistrza logiki – zaangażowanego w rozwiązanie sprawy zabójstwa wysoko urodzonej osoby. Rzeczywistość miesza się tu z fantastyką, a podział na dobrych i złych okazuje się być umownym. Genialne rysunki mocno podbijają klimat, wciągając odbiorcę w mroczny świat dawnych tajemnic.

Ostatnie trzy, znacznie krótsze historie, bazują na domysłach, niedopowiedzeniach i nader celnej grze słów. To opowieści na bardzo wysokim poziomie, pozostawiające czytelnika w zawieszeniu i z tysiącem pytań. Na pewno nie są jednoznaczne w odbiorze, zmuszając do myślenia. Kończąca zbiór opowieść naprawdę mnie rozbawiła, nawiązując do zachowań kobiet.

Pracę wieńczy szkicownik.

Zbiór ten jest niezwykle trafną propozycją na ponury, jesienny wieczór. W opowiadanych historiach z całą pewnością można się zatracić. Sam tytuł zbioru świadczy o przewrotności pomysłodawców; czytelnik spodziewa się stosunkowo zwyczajnych, suchych faktów, podczas gdy w istocie otrzymuje sporą porcję dobrze przyprawionej fantastyki.

Nie jest to komiks, który szczególnie zapadł mi w serce, jednak pochłonęłam go z absolutnym zaangażowaniem, ciekawa losów bohaterów.

TECHNIKALIA:
Scenarzyści: Neil Gaiman, Rafael Scavone, P. Craig Russell, Rafael Albuqerque
Rysunki: Scott Hampton, Marc Buckingham, Rafael Albuqerque, P. Craig Russell, Paul Chadwick, Troy Nixey
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Typ oprawy: twarda
Papier: kreda
Data premiery: 5 maj 2021
Wydawca: Egmont
ISBN-13: 9788328149083
Liczba stron: 292
Wymiary: 170×260 mm

Opublikowane przez Czarymary

Fotografia, książki, komiksy, magia. buycoffee.to/Czarymary

One thought on “Historie prawdopodobne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: