Berło Światła. Kroniki Atlantydy. Tom 1.

Powieść Berło Światła autorstwa Marah Woolf stanowi ciekawy mix przygody, romansu, fantastyki oraz mitologii. Pisarka zadebiutowała przed jedenastu laty, przy czym jej książki sprzedano dotąd w liczbie blisko dwóch milionów egzemplarzy. Została również laureatką pierwszej nagrody dla autorów niezależnych. Takie dossier twórcy mocno zaostrzyło mój apetyt.

Główną bohaterką powieści jest 24-letnia Nefertari de Vesci – poszukiwaczka skarbów, zajmująca się odzyskiwaniem skradzionych dzieł sztuki. Sierota i samotniczka, pracuje wyłącznie ze swoim bratem. W jej uporządkowanym, choć pełnym przygód życiu niespodziewanie zjawia się Azrael – nieco arogancki anioł. Składa on kobiecie ofertę nie do odrzucenia; znajdzie ona tajemnicze berło światła – jedno z insygniów mocy ocalonych przez nieśmiertelnych przed zagładą Atlantydy w zamian za życie jej obłożnie chorego brata.

W poszukiwaniach towarzyszą dziewczynie nie tylko wymieniony anioł, ale również bogowie i dżiny przybierający ludzką postać. Akcja toczy się wartko i trzyma w napięciu do ostatniej z ponad 500 stron. Dużym atutem powieści jest oryginalne zawiązanie fabuły oraz sama konstrukcja historii. Narracja prowadzona w pierwszej osobie liczby pojedynczej oraz z dwóch punktów widzenia – poszukiwaczki skarbów i jej anielskiego towarzysza – pozwala czytelnikowi na wgląd w fakty, które długo były utrzymywane w sekrecie przed Nefertari. Końcowym akordem jest mocny cliffhanger, pozostawiający bohaterów w bardzo dramatycznym momencie.

Autorka po mistrzowsku żongluje autentycznymi wydarzeniami historycznymi, wplatając w treść prawdziwe nazwiska odkrywców i ich rodzin. Świadczy to o jej sporej wiedzy historycznej oraz profesjonalnym podejściu do tematu. Dużym atutem utworu jest także brak rozległych opisów zarówno postaci, jak i poszczególnych miejsc akcji. Pomimo to opisywane zdarzenia czytelnik niezwykle plastycznie widzi oczyma wyobraźni.

Książkę czyta się szybko, niezwykle mocno wciąga, stanowiąc lekką i przyjemną lekturę na jesienny wieczór, pomimo pewnych wad. Mniej więcej w połowie powieści wątkiem równoległym do poszukiwań artefaktu staje się temat uczucia pomiędzy bohaterami. Tym samym utwór powoli przeradza się w oryginalny, ale jednak romans. Wymagający czytelnicy z pewnością poczują się rozczarowani, ponieważ w powieści brak drugiego dna, zaś postaci mentalnie plasują się na poziomie nastolatków. Moją uwagę przykuły liczne przerysowania, jak choćby nieziemsko przystojny anioł, ekskluzywne miejsca akcji – apartamenty, zamki, posiadłości; lejący się strugami szampan i podróże prywatnymi limuzynami. Dopuszczam myśl, iż taki był właśnie zamysł autorki, która wraz z zaangażowaniem nieśmiertelnych przyznała im ponadludzkie cechy i własność, jednak jako czytelnikowi niezwykle mocno brakuje mi powiewu zwyczajności. Choć akcja dzieje się w czasach współczesnych, nie widzę w opisywanym świecie choćby cienia tego, który znam.

Sporą wadą tego wydania są wpadki korektorskie. W tekście odnalazłam kilkanaście literówek i jedynym usprawiedliwieniem może być tu znaczna jego objętość. Nieco wątpliwości nasuwa mi także sklasyfikowanie powieści pod kątem odbiorców. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, książkę poleciłabym młodzieży. Dość obszerne i bogate w szczegóły sceny seksu każą ten pogląd zrewidować.

Z całą pewnością powieść przypadnie do gustu czytelniczkom – zainteresowanym starożytnością, legendami, kryminałem oraz życiem pozagrobowym. Nie ukrywam, że pomimo opisanych wyżej uwag autorka mocno wkręciła mnie w losy Nefertari i z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy historii.

Dane techniczne:

 • Autor: Marah Woolf
 • Przekład z języka niemieckiego: Ewa Spirydowicz
 • Data premiery: 18 maja 2022
 • Tytuł oryginału: Zepter aus Licht
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Format: 145×215
 • Liczba stron: 528
 • Wydawnictwo Jaguar
 • ISBN 978-83-8266-116-3
 • Gatunek: fantasy Young Adult
 • Kategoria wiekowa: 13+
 • Seria: Kroniki Atlantydy
 • Tom w serii: 1

Dziękuję Wydawnictwu Jaguar za udostępnienie książki do recenzji.

Opublikowane przez Czarymary

Fotografia, książki, komiksy, magia. buycoffee.to/Czarymary

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: