Porcelana. Tom 3: Wieża z kości słoniowej

Ostatnia część trylogii i domknięcie historii życia Małej – która stała się Lady, a teraz jest już Matką – stanowi udaną, niezwykle emocjonalną opowieść o próbie wykucia przez nią lepszej przyszłości dla wszystkich jej dzieci.

Izolująca się od świata zewnętrznego główna bohaterka postanawia zbudować wysoką wieżę, przywodzącą na myśl biblijną Babel. Oddanie się idei, którą jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom – tak żywym istotom, jak i Porcelanom – sprawia, że Matka żyje wyłącznie dla innych. Owładnięta lękiem przed wrogim światem, z takim nastawieniem wychowuje obie córki, z których jedna – jak możemy wnioskować – właśnie z winy Matki jest niepełnosprawna. Główna bohaterka jawi się nam jako istota niezwykle nieszczęśliwa, sfrustrowana, mocno doświadczona przez życie i dźwigająca na swych barkach – prócz odpowiedzialności za populację Porcelanów – również brzemię życiowych błędów. Ostatni tom Porcelany jest chyba najbardziej emocjonalną ze wszystkich części, koncentrującą się mocno na roli matki. I to matki samotnej. Rolę tę bohaterka pełni poniekąd dwojako; nie tylko wychowuje dwie zbuntowane córki, ale również otaczana jest kultem przez Porcelanów jako ich wszechwładna stworzycielka. Choć ci wykazują się nie tylko wiedzą, logicznym myśleniem, ale i emocjami, Matka zdaje się traktować Porcelanów jak marionetki. Wydaje im komendy, totalnie odzierając momentami z jakiejkolwiek godności. Niezwykle smutna jest także relacja bohaterki z jej córkami wychowywanymi w odosobnieniu, które chciałyby jednak spróbować innego życia. Lęk Matki przed całym otaczającym światem sprawia, że usiłuje nadmiernie kontrolować wszystkich, na których jej zależy. Choć biologiczne dziecko bohaterki przejawia także alchemiczne zdolności, ta nie dopuszcza nikogo do sekretów i nie chce skorzystać z oferowanej pomocy.

W tle rodzinnych dramatów rozgrywa się konflikt zbrojny. Matka uważana przez mieszkańców Śnieżnego Miasta za niebezpieczną wiedźmę, zmuszona jest zmierzyć się z regularną armią. Przedłużające się oblężenie i popełniane błędy sprawiają, że Matka przestaje racjonalnie myśleć; staje się osobą wręcz opętaną żądzą władzy bez względu na ofiary.

Każda część trylogii stanowi odrębną całość, której zakończenie wybrzmiewa wyrazistym akordem. Autorom udało się na przestrzeni trzech tomów zawrzeć całkiem spójną, ciekawą historię życia kobiety, którą śledzimy od czasów jej dzieciństwa spędzonego na ulicy. Patrząc na każdy tom jako odrębną całość mamy natomiast do czynienia tak naprawdę z trzema zupełnie innymi bohaterkami. Każda z części ma swój niepowtarzalny urok. Tom pierwszy to wejście dziewczynki w magiczny i baśniowy świat pełen cudów. W tomie drugim bohaterka mierzy się z trudnymi wyborami i leczy zranione serce. Tom trzeci to opowieść o dojrzałej kobiecie, która stara się zapewnić potomkom byt lepszy od własnego.

Osobiście najbardziej przypadł mi do gustu tom pierwszy z racji stopniowania napięcia; odkrywanie kolejno arkanów alchemicznej wiedzy było naprawdę niesamowitą przygodą. W części trzeciej urzekła mnie dojrzała konstrukcja postaci głównej bohaterki, z którą jako samotna matka po części się utożsamiam.

Bonus w postaci szkicownika z opisem konceptów naprawdę urzeka. Podobnie jak totalnie fantastyczna przestrzeń zbudowana przez autorów z powodzeniem na kartach trylogii.

Technikalia:

  • Tytuł: Porcelana tom 3: Wieża z kości słoniowej
  • Scenariusz: Benjamin Read
  • Rysunki: Chris Wildgoose
  • Tłumaczenie: Paulina Braiter
  • Wydawca: Non Stop Comics
  • Data wydania: 17.05.2021r.
  • ISBN: 978-83-8230-033-8
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 104
  • Format: 215x280mm

Opublikowane przez Czarymary

Fotografia, książki, komiksy, magia. buycoffee.to/Czarymary

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: