Beletrystyka rebusiasta

Robert „Bele” Sienicki to autor znanych i docenionych dzieł komiksowych science fiction: „Sklepiku z Robotami” stworzonego z Jakubem Dębskim oraz „Ostatniego Pisarza” do scenariusza Jana Mazura. Jego kreska stała się idealnym dopełnieniem przygodowego akcyjniaka „Bazgrolle Totalnie” Filipa „FILa” Wiśniowskiego. Pomimo rozpędzającej się kariery międzynarodowej dzięki komiksowi „Rycerz Janek”, tym razem w roli współscenarzysty, do rysunków Igora Wolskiego, nie zapomina o regularnym dostarczaniu polskiemu czytelnikowi kolejnych rozdziałów ze swojej autobiograficznej serii „Beletrystyka”. W tym roku Bele postanowił jednak zaskoczyć swoich fanów i wydał nie jeden, ale aż dwa jej zeszyty. Jednym z nich jest właśnie „Beletrystyka rebusiasta„, która w sumie nie jest do końca komiksem.

Sienicki, niczym polski Alan Moore komiksowej sceny niezależnej, bawi się formą komiksową; dostajemy w większości strony z rebusami nawiązujące do klasyków takich jak „Gdzie jest Wally?” (oczywiście szukamy tu Belego), „Znajdź 8 szczegółów różniące obrazki” (oczywiście z Bele na głównym planie), „Znajdź drogę przez labirynt” (tak, tu też pomagamy Belemu) oraz kilku innych. Jeśli zagadki okażą się za trudne dla czytelnika, na końcu zeszytu otrzymuje on ich rozwiązania z komentarzem autora. Wszystko oczywiście wymieszane i okraszone celnym poczuciem humoru twórcy, niczym u samego Quentina Tarantino.

Choć lektura „Beletrystyki rebusiastej” jest błyskawiczna, bawiłem się przy niej bardzo dobrze. Nie jest to może pełnoprawny odcinek serii, co jednak nie zmienia faktu, że dobrze ją dopełnia. Dowcipy posiadają swój charakterystyczny styl, znany z poprzednich części. Znakomita, cartoonowa kreska, z której autor słynie, świetnie współgra z dobranymi zagadkami. Fanom twórczości Belego nie trzeba tego wydania polecać. Ja sam najprawdopodobniej zakupię 2 sztuki, jedną do kolekcji, a drugą, by móc uzupełnić rebusy.

TECHNIKALIA:
Seria: Beletrystyka
Scenariusz i rysunki: Robert Sienicki
Typ oprawy: miękka
Data premiery: 27 wrzesień 2022
Wydawnictwo: Belego
ISBN-13: 9788394313258
Liczba stron: 24
Wymiary: 148×210 mm

Dziękuję autorowi za udostępnienie komiksu do recenzji.

P.S. Niczym autor „Beletrystyki” pozwolę sobie na małą zagadkę dla czytelników. W recenzji wymienionych zostało kilku twórców komiksowych poza samym autorem. Jaka jest ich ostateczna liczba…?

Reklama

Opublikowane przez Michał Kołek

fan komiksu i popkultury

One thought on “Beletrystyka rebusiasta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: