Porcelana. Tom 1: Dziewczynka

Porcelana jest pierwszą długą formą komiksową duetu autorów. W istocie – bardzo udaną. Początek historii jest dość schematyczny.

Mała, dziewczynka wywodząca się z nizin społecznych i żyjąca na ulicy wraz z gangiem podobnych jej sierot, zakrada się do owianej aurą tajemnicy posiadłości, by ukraść coś cennego. Jej zdziwienie nie ma granic, gdy okazuje się, że posesji bronią żywe posągi – porcelanowe psy. Bohaterka poznaje właściciela majątku, który oferuje jej wikt i dach nad głową w zamian za towarzystwo. Historia w pierwszych kadrach przywodzi więc na myśl klasyczne baśnie, w których biedna i sponiewierana istota trafia wreszcie na swojego protektora. Właściciel majątku, choć wśród mieszkańców Śnieżnego Miasta uchodzący za wręcz czarownika, okazuje się być łagodnym, dobrotliwym i niezwykle pracowitym człowiekiem, który jednak wiedzie samotne życie po stracie jedynej ukochanej.

Dziewczynka opływa w dostatek, zaś nazywany wujkiem opiekun w logiczny sposób uzasadnia pozyskanie majątku; założył fabrykę porcelany, przy czym dawno temu posiadł wiedzę alchemiczną umożliwiającą mu ożywianie porcelanowych rzeźb. Jeśli prześledzimy historię wyrobu porcelany miękkiej, nie zdziwi nas również fakt, iż do produkcji swych dzieł bohater wykorzystuje kości. Jak w każdej baśni, także tutaj pojawia się zakaz – Mała nie może wchodzić do jednego z pomieszczeń. Gdy ostatecznie go łamie, akcja zaczyna wprost galopować – ku wielkiej uciesze czytelnika.

Fabuła tej powieści jest niezwykle zwarta, tworząc kompletną i zamkniętą historię. Zakończenie jest otwarte na tyle, by stanowić wstęp do kolejnych tomów, ale zarazem domyka stworzoną w części pierwszej opowieść. Scenarzysta zbudował naprawdę ciekawe napięcie, gdyż od neutralnej baśni przechodzimy płynnie do historii z dreszczykiem, a następnie do prawdziwego horroru.

Akcja toczy się wartko, autorzy nie owijają w bawełnę. Mamy tu konkret i dynamiczne dialogi. Niezwykle ciekawie stworzono również postaci głównych bohaterów. Tytułowa dziewczynka – Mała – jest zaprzeczeniem baśniowych piękności. Niska, chuda, niezbyt ładna, używająca często języka wprost z rynsztoka i niezwykle uparta raczej nie wzbudza sympatii czytelnika. Biorąc jednak pod uwagę jej linię życia, takie spectrum osobowości jest oczywiste i prawdziwe.

Również ciekawie stworzono postać jej bogatego opiekuna. Na poły dobrotliwy, na poły tajemniczy; w zasadzie nie wiadomo, czy zatrzymał u siebie dziecko wiedziony porywami serca, czy też uczynił z niej więźnia porcelanowego zamku. Sporo niedomówień, wszechobecna aura tajemniczości i gra emocjami sprawiają, że komiks czyta się z zapartym tchem.

Dopełnieniem fabuły jest obrana stylistyka graficzna. Próżno tu doszukiwać się typowego gotyku, na co wskazywałby tytuł oryginału. Komiks utrzymany jest raczej w konwencji steampunku z elementami art nouveau. Przedstawiony świat jest stylizowany na XVIII lub XIX wiek, secesyjna architektura i wystrój fabryki porcelany przenoszą nas w przeszłość wzbogaconą elementami fantastycznymi.

Kreska jest bardzo przejrzysta. Kadry zostały mocno dopracowane pod względem scenografii, jednakże jest w nich sporo oddechu i szczegółowość nie przytłacza w żadnym stopniu czytelnika. Wskazać należy, że także kolorystyka każdego z rysunków buduje nastrój i napięcie. Patrząc na kolory, możemy wnioskować choćby o intencjach przedstawianych na kartach postaci.

Komiks na pewno spodoba się wszystkim wielbicielom nieoczywistych historii, w których warstwa fabularna w pełni współgra z graficzną. Miejscami bywa krwawo, bardzo tajemniczo, ale nie brutalnie.

Wydawca zaproponował twardą oprawę, kredowy papier, natomiast na szczególną uwagę zasługuje zawarty na końcu szkicownik. Obok rysunków pierwowzorów postaci zamieszczono również opis konceptualizacji. Autorzy uchylają więc rąbka tajemnicy i pokazują, czym się inspirowali. Baśń na wysokim poziomie, od której nie można się oderwać. Polecam.

Technikalia:

  • Tytuł: Porcelana tom 1: Dziewczynka
  • Scenariusz: Benjamin Read
  • Rysunki: Chris Wildgoose
  • Tłumaczenie: Paulina Braiter
  • Wydawca: Non Stop Comics
  • Data wydania: 04.03.2020r.
  • ISBN: 978-83-8110-932-1
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 112
  • Format: 215x280mm

Opublikowane przez Czarymary

Fotograf i szamanka w wolnej chwili, WWO. Uwielbiam magiczne, energetyczne miejsca, surrealizm, gwiazdy i księżyc, zwierzęta, a najbardziej moich najbliższych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: