Syrenie opowieści. Tom 1

Syreny – mityczne morskie stworzenia przedstawiane najczęściej pod postacią pół kobiety, pół ryby. Według starożytnej japońskiej legendy każdy, kto zje syrenie mięso, może stać się nieśmiertelnym. Istnieje jednak duże ryzyko, że zamiast nieśmiertelności umrze w męczarniach, a w najgorszym wypadku przekształci się w nieśmiertelną i bezrozumną bestię, znaną jako Wypaczeniec. Tylko nieliczni, którym dopisało szczęście, mogą stać się nieśmiertelnymi. Jednym z nich jest Yuta – główny bohater kolejnej mangi z kolekcji Rumiko Takahashi. Nie może on nigdzie zatrzymać się na dłużej, by nie wzbudzić podejrzeń. Przemierza więc Japonię od pięciuset lat, aby odnaleźć sposób na odzyskanie śmiertelności, aby zestarzeć się i umrzeć, przy okazji ratując różnych ludzi z opresji.

Manga składa się z kilku zamkniętych opowiadań, luźno ze sobą powiązanych wątkiem syren oraz nieśmiertelności. Yuta i Mana – dziewczyna, która towarzyszy głównemu bohaterowi, nie są najważniejszymi postaciami tych epizodów, a jedynie tłem do ukazania osób, którym marzy się kawałek legendarnego syreniego mięsa. Plejada tych postaci jest bardzo barwna. Niektórzy z nich potrafią poświęcić życie innych, by przekonać się o działaniu magicznego mięsa. Inni chcą go użyć, sądząc, że zrobią coś dobrego dzięki niemu, jednak rzeczywistość jest całkiem inna. Większość tych historii pokazuje to, co w ludziach jest najgorsze i warte potępienia, z zachłannością zajmującą zdecydowanie pierwszą pozycję na liście. Te postacie są ciekawsze i bardziej wyraziste od dwójki głównych bohaterów, tym bardziej że ich prawdziwe pobudki nie zawsze są od początku znane. Bywają też tragiczni, co tylko potwierdza fakt, że wieczne życie ma swoje plusy, ale też zdecydowane minusy. Różnorodność ludzkich charakterów mile zaskakuje i sprawia, że każdą zawartą opowieści w tomie czyta się z zapartym tchem, zastanawiając się, co też autorka przedstawi w kolejnym.

Jeśli ktoś czytał wcześniej inne serie Rumiko np. Ranmę 1/2, to pod względem wizualnym Syrenie opowieści niczym czytelnika nie zaskoczą. Kreska jest bardziej klasyczna niż współczesna, w miarę dynamiczna podczas scen akcji, oddająca emocje towarzyszące bohaterom. Co ciekawe i zaskakujące, postacie trzecioplanowe nie są tylko grupą identycznych figurek, ale każda z nich jest starannie wykonana i nie da się jej pomylić z innymi bohaterami.

Syrenie opowieści są utrzymane w klimatach grozy z lekką szczyptą humoru. Jest tu jednak znacznie poważniej w porównaniu do wcześniej wydanych serii Rumiko Takahashi od JPFu. Autorka daje nowe, ciekawe i oryginalne spojrzenie na legendy o syrenach, ale głównie skupia się na ludziach, których życie zostało zniszczone przez mięso syrenie. Dużo tu zwrotów akcji, bo czytelnik nigdy nie jest w stanie przewidzieć, jakimi motywacjami kierują się postacie pojawiające się na drodze głównych bohaterów. Dotyka także wątków egzystencjalnych związanych z wiecznym życiem. Dla Yuty, który przeżył pięćset lat, nieśmiertelność jest postrzegana bardziej jako klątwa niż dla Many, która swoją przygodę z nieśmiertelnością dopiero rozpoczyna. Dzięki temu lepiej utożsamiamy się z nietypowym położeniem, w jakim znajdują się bohaterowie i kibicujemy im w ich przygodach.

TECHNIKALIA:
Scenariusz i rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumacz: Dominika Krupczak
Typ oprawy: miękka (twarda tylko w preorderze)
Papier: offset
Data premiery: 16 maj 2022
Wydawca: JPF – Japonica Polonica Fantastica
ISBN: 9788382640816
Liczba stron: 380
Wymiary: 148×210 mm

Reklama

Opublikowane przez Michał Kołek

fan komiksu i popkultury

One thought on “Syrenie opowieści. Tom 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: