Wojownicze Żółwie Ninja. Tom 2

Drugi tom to bezpośrednia kontynuacja wątków z albumu pierwszego. Rozpoczynamy w momencie cliffhangera, w jakim pozostawili nas twórcy, czyli starciu z Old Hubem. Dostajemy domknięcie historii zjednoczenia Żółwi oraz na zakończenie opowieść o początkach Klanu Stopy, która ukierunkowuje nam przyszłe przygody bohaterów. I tu pojawia się problem, o którym pisałem przy okazji pierwszego tomu. Jest za krótko i czuć niedosyt po lekturze. Wydawnictwo Amber zdecydowało się na bardzo dziwny zabieg i podzieliło jeden cały story arc na dwa tomy, co widać bardzo po przeczytaniu pierwszego zeszytu z tego albumu. Oba wydane tomy stanowią jedną całość i najlepiej czytać od razu jeden po drugim. Plusem jest, że wydawca nie kazał czekać czytelnikom długo na kontynuację.

Waltz z Eastmanem jak wspominałem przy okazji pierwszego tomu, odświeżają geneza Żółwi w interesujący sposób, miksując nowe pomysły ze startymi. Pogłębiają wątki, które były tylko Waltz z Eastmanem, jak wspominałem przy okazji pierwszego tomu, odświeżają genezę Żółwi w interesujący sposób, miksując nowe pomysły ze starymi. Pogłębiają wątki, które były tylko zarysowane w oryginalnej serii, jak choćby to, skąd wzięła się przyjaźń między Rafaelem a Casey Jonesem. Widać, że relacja pomiędzy tymi bohaterami ma tu istotną podbudowę fabularną. Dostajemy uzasadnienie, czemu Rafael jest buntownikiem wśród żółwi i to wszystko dobrze współgra fabularnie z historią Żółwi. Tak naprawdę mogę powtórzyć to, co napisałem w przypadku tomu pierwszego; jest tu dużo świeżych pomysłów i nowe otwarcie dla tych postaci. Choć wszystko wydaje się być dobrze znane czytelnikowi, który zna oryginalne przygody, jest to podane bez wtórności i znużenia powtarzaniem znanych wątków. I jest zarazem także przystępne dla nowego czytelnika.

W kwestii rysunku nic się nie zmieniło względem tomu pierwszego. Jest bardzo dynamicznie, ale bez plansz bogatych w szczegóły. Finalnie jest poprawnie i sprawdza się w opowiadanej historii. Poza kilkoma alternatywnymi okładkami, w komiksie brak jest innych dodatków. Na minus zdecydowanie wypada poświęcenie dwóch stron zapowiedziom kolejnych albumów z serii, które były już przedstawione w pierwszej części oraz dwóch kolejnych stron dla zapowiedzi serii Sonic. Trochę to rozczarowuje.

Podsumowując, polecam serię, bo jest po prostu świetna i czytelnik będzie się dobrze przy niej bawił. Niestety forma wydania ze względu na podział zeszytów w albumach pozostawia wiele do życzenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest czytać w tym wypadku tomy 1 i 2 razem, bo jest to jedna historia; w przypadku kolejnych będzie najprawdopodobniej tak samo.

TECHNIKALIA:

Scenariusz: Kevin Eastman, Tom Waltz
Rysunki: Dan Duncan
Tłumacz: Jacek Barczyński
Typ oprawy: twarda
Papier: kreda
Data premiery: 06.01.2021
Wydawca: Amber
EAN: 9788324175772
Liczba stron: 80
Wymiary: 188×287 mm

Reklama

Opublikowane przez Michał Kołek

fan komiksu i popkultury

One thought on “Wojownicze Żółwie Ninja. Tom 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: