Black Beetle. Bez Wyjścia

Black Beetle - Bez Wyjścia

Wydany przez wydawnictwo KBOOM “Black Beetle – Bez Wyjścia” to superbohaterska pulpa w stylu retro. Główny bohater, którego poznajemy tylko pseudonim, to zamaskowany mściciel działający w mieście Colt City w latach 40 XX wieku. W albumie zamieszczono dwie historie. Pierwsza jednozeszytowa to szpiegowska intryga, w której bohater mierzy się z nazistami poszukującymi okultystycznego artefaktu. Druga dłuższa to kryminał akcji, w której Black Beetle musi rozwiązać sprawę “wybuchowego” zabójstwa dwóch włoskich mafiozów, dokonanego przez zamaskowanego łotra Labirynto. Czytając komiks, miałem nieodparte wrażenie, że Francesco Francavilla nie tylko czerpie z takich klasycznych bohaterów jak Shadow czy Green Horneta, ale także z postaci Lobstera Johnsona z mignolaverse (świata Hellboya). Czytelnik dostaje klasyczną pulpową kliszę, całkowicie zamierzoną w stylizacji, ale opowiedzianą we współczesny sposób przez scenarzystę i stojącą na własnych nogach.

Za rysunki w komiksie odpowiada też sam Francesco Francavilla. Jego charakterystyczny styl czytelnicy mogli już poznać w komiksie Batman – Mroczne odbicie. Doskonale oddaje on wygląd i atmosferę czasu, w którym umiejscowiona została akcja komiksu oraz smak kryminalno-sensacyjnej opowieści. Francavilla mistrzowsko bawi się kompozycją plansz poszczególnych zeszytów. Robi to zarówno podczas scen akcji jak i strzelanin, czy też przy rozwiązywaniu tajemnicy w finale, kiedy panel są rysowane w postaci zazębiających się elementów układanki. Sporą rolę w komiksie odgrywają także kolory. Grafiki charakteryzują się dużą ilością czerni z silnym kontrastem kolorów takich jak czerwień, pomarańcz, żółć czy fiolet. Kolorystycznie przypomina mi to zeszyty Hellboya rysowane przez Mike Mignolę lub zeszyty Sin City Franka Millera. I robi to spore wrażenie. Francavilla to niezwykle utalentowany artysta.

Komiks posiada sporo dodatków w postaci szkiców i grafik koncepcyjnych oraz alternatywnych okładek, widokówek i ulotek, które są wystylizowane na grafiki z lat 40. I tak jest też z całym komiksem. Grafiki są naprawdę piękne i cudownie rozplanowane. Wszystko jest tutaj dopieszczone w szczegółach i stylizowane na klimat noir z lat 40. Nie ma tu pastiszu, czy bezmyślnego kopiowania, wszystko jest zamierzone. Francesco Francavilla traktuje z szacunkiem korzenie, z których czerpie garściami do swojej opowieści. Zdecydowanie polecam.

Tytuł: Black Beetle – Bez Wyjścia

Scenariusz: Francesco Francavilla

Rysunki: Francesco Francavilla

Tłumacz: Marek Starosta

Wydawnictwo: KBOOM

Format: 180×275 mm

Liczba stron: 152

Oprawa: twarda

Papier: kreda

Druk: kolor

ISBN: 9788395867583

Data wydania: 14 maj 2021

Opublikowane przez Michał Kołek

fan komiksu i popkultury

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: